Bursa’da Kılıçdaroğlu afişi asan 5 kişi gözaltına alındı

Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesinde tarihi tophane surlarının olduğu bölgede Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun afişini asan 5 genç gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 genç emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Bursa’da Kılıçdaroğlu afişi asan 5 kişi gözaltına alındı
Yayınlama: 13.05.2023
A+
A-

Bursa Osmangazi’de seçim çalışmaları kapsamında hisar kapısındaki surlara ve tophane surlarına CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘sana söz baharlar gelecek’ yazılı afişlerini asan Kılıçdaroğlu Gönüllüsü 5 genç sabahın erken saatlerinde gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Bursa İl Koordinatörü Aytaç Şahin’in de aralarında bulunduğu belirtildi.

 Gözaltına alınanlar, FSM’de bulunan Bursa İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Emniyetteki işlemlerinin ardından 5 genç serbest bırakıldı.

İFADELERİNİN ALINMASININ ARDINDAN SERBEST BIRAKILACAKLAR

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü önünde açıklama yapan CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan, “Kılıçdaroğlu’nun posterlerini asmaya çalışan arkadaşlarımızdan beş kişiye gözaltı işlemi yapılmıştır. Kendilerini ziyaret ettik, ifadelerinin alınmasından sonra serbest bırakılacaklar. Biz işlemleri takip ediyoruz, yapılan işlem seçim kurulunun yetkisinde olmasına rağmen biz usulsüz olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla bununla ilgili beyanımızda da bulunacağız, şikayetimizi de yapacağız ama şimdilik arkadaşlarımızın ifade alınması sonrası salınmasını bekliyoruz. Daha sonra hukuken yapılacak işlemlere bakacağız, arkadaşlarımız salındıktan sonra bizde gereken şikayette bulunacağız.” dedi.

“HERKES OYUNA SAHİP ÇIKSIN”

Seçim sürecinin usüle uygun şekilde sürdürülmesi temennisinde bulunan CHP Bursa Milletvekili Avukat Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Seçim sürecinin usulüne uygun bir şekilde, hukuka uygun bir şekilde gerçekten huzur içerisinde sürdürülmesi için biz zaten Cumhuriyet Halk Partisi olarak elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Bütün seçmen yurttaşlarımıza, vatandaşlık görevlerini yapmaları için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Aynı şekilde oy kullanma süreci tamamlandıktan sonra da sayım, döküm esnasında herkesin oyuna sahip çıkmasını  bir kez daha buradan istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Seçime saatler kala oldukça gergin bir süreç yaşandığını ifade eden CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, Değerli arkadaşlar son 24 saate girdik. Oldukça gergin bir seçim süreci. Ortamı daha da fazla germenin çok bir anlam ifade ettiğini düşünmüyoruz. Yaklaşık 1 buçuk aydır sahada olan örgütlerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar. Arkadaşlarımız gözaltına alındı. İşlemleri sürüyor ancak bugün baktığımızda pek çok noktada pek çok kamu kurumunda da iktidar partisinin afişlerini görebiliyoruz. Adalet isteğimizi tekrar dile getiriyoruz. Madem bir ortak zeminde çalışma yapılacaksa herkese eşit şekilde davranılması gerekiyor. Bakın ben basın mensubu arkadaşlara şu görüntüyü göstermek istiyorum. İznik Belediyesi bir kamu kuruluşudur. Kamu kuruluşunda bir adayın bir cumhurbaşkanı adayının posteri günlerdir durmaktadır. Buradan yetkililerin de dikkatine bunu sunuyoruz. Az önce il başkanımız da ifade etti zaten kendileri de gerekli takibatı yapacaklar. Biz de olayın takipçisiyiz.” dedi.

Haber Merkezi