Bursa’da havaların geç ısınması fide ekimini geciktirdi

Bursa’da havaların geç ısınmasıyla birlikte fide ekimi de gecikti. Çiftçiler şimdiye kadar filizlenmesi gereken fidelerinin bir buçuk ay sonra topraklan buluştuğunu, zamanında ekilen fidelerin ise yağan yağmurla çürüdüğünü söylüyor. 

Bursa’da havaların geç ısınması fide ekimini geciktirdi
Yayınlama: 03.07.2023
A+
A-

Bursa’da yaz mevsimine girilmesine rağmen havalar ısınmaması, çiftçiyi de etkiledi. Fide ekimini için havaların ısınmasını bekleyen köylüler tohumları bir buçuk ay sonra toprakla buluşturdu. Şimdiye kadar filizlenmeleri gerektiğini fakat iklim şartları sebebiyle bir buçuk ay sonra ekim yaptıklarını söyleyen köylüler hava sıcaklığı biraz daha mevsim normallerinin altında seyretseydi ekim yapamayacaklarını ifade etti. Geç de olsa toprakla buluşan tohumlar yaklaşık 40 gün içerisinde olgunlaşması bekleniyor.

ZAMANINDA EKİLEN FİDELER YAĞMURDAN DOLAYI ÇÜRÜDÜ

Komşularının tarlalarına zamanında ekim yaptığını fakat yağışlardan dolayı fidelerin çürüdüğünü söyleyen Serpil Seyrek, “Burası annemden bana kalan bir tarla. Normalde patates ekecektik, ancak patatesler yağmurlardan dolayı geç kaldı. O yüzden vazgeçtik. Fasulye, nohut, domates ve biber ektik. Temmuz ayının ilk haftasından sonra ekilen fideler, çok büyümez. İlaçlarını zamanında atarsan eğer, fasulyede, mısırda, domateste, biberde büyür. Ama bakımını yapmazsan büyümüyor” şeklinde konuştu.

DAHA ÖNCE KURAKLIKTAN DOLAYI GEÇ EKİYORDUK

Önceki yıllarda kuraklıktan bu yıl ise yağışlardan dolayı geç ekim yaptığını söyleyen Süleyman Seyrek ise “Bugün fasulye ekimini gerçekleştirdik. Yağmurlardan dolayı geç ektik. Normalde 1 ay önce ekmemiz gerekiyordu. Ekimi 1 ay önce gerçekleştirebilseydik eğer şuanda filizlenmiş olurlardı. Daha önce kuraklıktan dolayı geç ekiyorduk, bu yıl tam tersi oldu. Fazla yağış nedeni ile ekemedik” dedi.

İHA