Bursa’da hastanelerde kuduz aşısı yok

Bursa’da bir veteriner hekim kendisini kedinin ısırması nedeniyle kuduz aşısı yaptırmak istedi ancak Bursa’da hastanelerde aşıya ulaşamadı. Konuya dair açıklama yapan Bursa Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Melike Baysal, “Hayvan sağlığı, refahı ve halk sağlığı için çalışan veteriner hekimler bile kuduz aşısına erişemiyorsa, 2023 yılına girmeye hazırlandığımız şu günlerde sağlıklı bir toplumdan bahsedebilir miyiz?” dedi.

Bursa’da hastanelerde kuduz aşısı yok
Yayınlama: 30.12.2022
A+
A-

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bir veteriner hekim 27 Aralık tarihinde muayenehanesine getirilen kedi tarafından ısırıldı. Daha sonra kuduz aşısı yaptırmak isteyen hekim gerekli yerlere başvurduğunda Bursa’da kuduz aşısı bulunmadığını öğrendi. Hekime, “Geçmiş olsun. 24 saat içinde kuduz aşısı yaptırmanız gerekiyor. En yakın ile gidip aşınızı yaptırın” yanıtını verildi.

Bursa’da kuduz aşısı bulunmaması üzerine Balıkesir’e giden hekim orada da aşı bulunmayışı nedeniyle 24 saat içinde olması gereken kuduz aşısına ulaşamadı.

VETERİNER HEKİMLER BİLE KUDUZ AŞISINA ULAŞAMIYOR

Konuya dair yazılı bir açıklama yapan Bursa Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Melike Baysal, “Hayvan sağlığı, refahı ve halk sağlığı için çalışan veteriner hekimler bile kuduz aşısına erişemiyorsa, 2023 yılına girmeye hazırlandığımız şu günlerde sağlıklı bir toplumdan bahsedebilir miyiz?” dedi.

Veteriner hekimler olarak her gün başta kuduz olmak üzere zoonotik (hayvandan insana bulaşan) hastalıklarla yüz yüze olduklarını ifade eden Baysal, “Toplum sağlığı ve hayvan refahı için yaşamı desteklerken verdiğimiz yaşam mücadelemizin görülmesini ve bizi hayattan koparabilecek tehditlerin yok edilmesini talep ediyoruz. Yaşatmak için yaşamamız gerekmektedir. Bu bizim en temel hakkımızdır. Güvencesiz çalışma koşulları hayatımızı tehdit etmektedir.” dedi.

KORUYUCU KUDUZ AŞISI İÇİN GİRİŞİM BAŞLATILDI

Sağlık hizmeti verdikleri halde sağlık çalışanı statüsünde değerlendirilmemelerini kabul edilemez bir durum olarak gördüklerini söyleyen Baysal, “Ülkemizin en büyük illerinden birinde veteriner hekimlerin bile kuduz aşısına erişemediği bir durumda ortaya çıkması son derece çarpıcıdır. Toplum sağlığını korumak ve hayvan refahını savunma görevini yerine getirme iradesindeki veteriner hekimler başta olmak üzere kuduz tehdidi altındaki her vatandaşımız, her nerede yaşıyorsa kuduz aşısına erişebilmelidir.” şeklinde konuştu.

Baysal ayrıca bundan sonraki süreçte, stajyer/intern veteriner hekimler ile klinisyen tüm hekimlerin koruyucu amaçla kuduz aşısı olmalarını sağlamak için girişimlerini başlattıklarını söyledi.

Haber Merkezi