Bursa’da ‘şehrine renk kat’ etkinliği: Duvarlar rengarenk

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi duvarlarında bin 500 metrekare alanda “Sprey seni çağırıyor” etkinliği düzenlendi. Etkinliğe profesyonel grafiti sanatçılarının yanı sıra 7’den 70’e ilgi yoğundu.

Bursa’da ‘şehrine renk kat’ etkinliği: Duvarlar rengarenk
Yayınlama: 24.10.2022
A+
A-

Haber Merkezi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Grafiti Şenliği organize etti. Hayvanat Bahçesi’nin duvarlarında bin 500 metrekarelik alan tuvale dönüştü. Çocukların ve yetişkinlerin ilgi gösterdiği etkinlikte renkli görüntüler oluştu. Etkinliğin sloganı ise “Sprey seni çağırıyor”, “Şehrine renk kat” olarak belirlendi. Etkinlikte profesyonel grafiti sanatçıları da yer aldı.

‘SPREY SENİ ÇAĞIRIYOR’

Bursa’da trafo binaları, istinat duvarları ve köprülü kavşakları ‘tuval gibi kullanıp’ sanat eserine dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, grafiti sanatını da şenlik haline getirdi. ‘Almanya, Mardin, İstanbul ve Bursa’nın fark noktalarından gelen profesyonel ve amatör grafiti sanatçılarının yanı sıra’ bugüne kadar eline hiç sprey boya bile almamış 7’den 10’e yüzlerce vatandaş katıldı. Şenlik için hazırlanan Bursa Hayvanat Bahçesi’nin duvarları, yaklaşık bin 500 metrekarelik dev bir tuvale dönüştü. Sabahın erken saatlerinden itibaren vatandaşların da akın ettiği şenlikte, toplam bin 400 kutu sprey boya kullanıldı. Profesyonel sanatçılar, yaptıkları tasarımlarla büyük beğeni toplarken; eline ilk kez sprey boya alanların bazıları çocuklarının, bazıları da tuttukları takımların adlarını duvara işledi. Renk cümbüşünün yaşandığı şenlikte, sokak sanatçıları gün boyu verdikleri mini konserlerle Bursalıları keyifli bir hafta sonu yaşattı.

‘GRAFİTİ KÜRESEL SANAT AKIMI OLARAK ANILMAYA BAŞLANDI’

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da şenlik alanına gelerek, sprey boya ile hünerlerini sergileyen vatandaşlarla sohbet etti. Kendisi de eline eldiven giyip, sprey boya ile duvarlara iz bırakan Başkan Aktaş, profesyonel sanatçıların eserlerini hayranlıkla izleyip, çalışmalarından dolayı kutladı. Bursa’da farkındalık oluşturacak bir etkinliğe daha imza attıklarını belirten Başkan Aktaş, “Başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere, toplumun tüm kesimlerini farklı etkinlik ve aktivitelerle buluşturuyoruz. Grafiti şenliği de bunlardan biri. Günümüzde küresel bir sanat akımı olarak anılmaya başlayan grafiti, 1990’lardan beri ülkemizde de yükselen bir değer. Grafitinin illegal değil de kontrollü şekilde şehrimize katkı sağlamasını arzu ediyoruz. Profesyoneli, amatörü, genci, yaşlısı herkes burada. O kadar harita işler yapmışlar ki her birine teşekkür ediyorum” dedi.