Bursa’da devlet okulu satışa çıkarıldı: Kamu zararı 11 milyon dolar

Bursa’da 8 yıl önce müteahhit tarafından yap-işlet-devret modeliyle yapılan 2 devlet okulu satışa çıkarıldı. Konuya dair açıklama yapan Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy 8 yıllık süreçte 11 milyon dolar kamu zararının oluştuğunu söyleyerek, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü ya da Milli Eğitim Bakanlığı 8 yıl boyunca kimden kaynaklandığını bilmediğimiz kusur, ihmal ya da kasıtlı olarak mı devlet ve kamu kaynakları zarara uğratıldı? Bu konunun araştırılmasını istiyoruz.” dedi.

Bursa’da devlet okulu satışa çıkarıldı: Kamu zararı 11 milyon dolar
Yayınlama: 15.09.2023
A+
A-

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yap-işlet-devret modeliyle bir müteahhit tarafından 8 yıl önce yapılan Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Mehmet Halit Baki Anadolu Lisesi sürenin dolmasıyla beraber devlete devredilmesi gerekirken müteahhit tarafından online emlak sitesinde satışa çıkarıldı. Satışın gerekçesi ise devletin sözleşme kurallarını yerine getirmemesiydi.

Devleti ve okulu dava eden müteahhit davayı kazanınca, mülk tamamen müteahhite geçti.

Konuya dair değerlendirmede bulunan Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, “Aslında 8 yıl boyunca devlet düzenli olarak eğer kirasını ödeseydi ve orada 2 okul vardı, 4 okula çıkarıldı, 4 okula çıkmasaydı, yani sözleşmenin gereklerini yerine getirseydi bu okulların satılmasıyla ilgili bir sonuç ortaya çıkmayacaktı.” dedi.

KAMU ZARARI 11 MİLYON DOLAR

Kamu kaynaklarının 8 yıl boyunca 11 milyon dolar zarara uğratıldığını söyleyen Toy, okulun müteahhit tarafından 300 milyon TL’ye satışa çıkarıldığını ifade etti.

Bu durumun kasıtlı mı ya da ihmalden mi kaynaklandığını bilmediklerini söyleyen Toy, “Bu konunun araştırılmasını istiyoruz. Hem ciddi bir kamu zararı oluşmuştur hem de bugüne kadar hiç yaşanmayan devlet okulunun satışa çıktığı maalesef piyasacı eğitimi geldiği noktayı görmekteyiz. Büyük bir üzüntü duymaktayız bundan. Çünkü devlet kendi okulunu yapamayacak acziyete düşmüş görünüyor. Ve bugün devletin okulu maalesef bir sitede satış ilanına çıkarılmış durumda.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi