Bursa’da ÇEDES protestosu: ‘Okulda dersi öğretmen verir’                                                                      

Bursa ÇEDES’e Karşı Güç Birliği, Gürsu’da ÇEDES projesi kapsamında öğrencilere etkinlikler yaptırılmasına tepki gösterdi. Birlik, Bursa’da projenin başlangıç noktası olması nedeniyle mücadeleye Gürsu’dan başlayacaklarını açıkladı.

Bursa’da ÇEDES protestosu: ‘Okulda dersi öğretmen verir’                                                                      
Yayınlama: 21.02.2024
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesi kapsamında okullarda din görevlilerinin eğitim verecek olmasına karşı tepkiler devam ediyor.

Bursa’da ÇEDES projesine karşı 31 kurumun bir araya gelmesiyle oluşan “Bursa ÇEDES’e Karşı Güç Birliği” de bugün Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklaması düzenleyerek projeye karşı tepkilerini yeniden dile getirdi.

“ÇOCUKLAR CEMAATLERİN KUCAĞINA İTİLİYOR”

Birlik adına basin açıklamasını Veli-Der Bursa Şube Başkanı Barış Dinga okudu. AKP iktidarının 21 yıldır  önceki iktidarlardan daha farklı, kendi dünya görüşüne göre bir ülke yaratmak istediğini, kendi arzularına uygun bir toplum inşa etmeye çalıştığını söyleyen Dinga, iktidarın bu konudaki en önemli hedefinin de çocuklar ve gençler olduğuna dikkat çekti. Eğitimin de bu amaçlara ulaşmak için başat rol oynadığını vurgulayan Dinga, “Bilimi temel alması gereken okullarımızı dinselleştiriyor; neredeyse her mahalleye bir imam hatip okulu açıyor. Öyle ki çocuklarımız, imam hatip okulları dışında gidecek okul bulamaz oldu. Diğer okulların müfredatını cihatçı bir içerikle dolduruyor, tarikat ve cemaatlerle yaptığı protokollerle onları okullarımızın içine soktukları yetmezmiş gibi, yetersiz okul ve yurt sorunundan dolayı çocuklarımızı onların okul ve yurtlarına mahkûm ettiriyor ve onların kucağına doğru itiyor.” dedi.

OKULLAR MEDRESEYE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

ÇEDES projesinin ilk olarak pilot bölge olarak belirlenen İzmir ve Eskişehir’den sonra Bursa’da da hayata geçirilmeye çalışıldığını söyleyen Dinga, “Milli Eğitim Bakanlığı Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet arasında yapılan bu işbirliği protokolünün çalışma esaslarına göre, iktidar daha önceden gerici tarikat-cemaatlere bırakıp yaptırdığı işleri, artık tüm ülke çapındaki bir devlet organizasyonuyla doğrudan kendisi yapacak, milyonlarca insandan oluşan, kendine biat etmiş devasa tarikatını yaratmaya çalışacak.” şeklinde konuştu. Dinga, projeyle birlikte okulların medreseye dönüştürüleceğini ifade etti.

PROJE GÜRSU’DA BAŞLADI

Projeye Bursa’nın Gürsu ilçesinde başlandığını aktaran Dinga, farklı okullardan seçilen öğrencilere ‘manevi danışman’ olarak tanıtılan ve eğitimci niteliği taşımayan kişiler tarafından cami gezileri yapıldığını söyledi. Dinga, “ÇEDES’e Karşı Güç Birliği” olarak mücadeleye bu nedenle Gürsu’dan başladıklarını açıkladı.

“BURSA’DA ÇEDES’E İZİN VERMEYECEĞİZ”

Dinga konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Amacımız gerici bir kuşatma yaratarak, okullarımızı medreseye çevirecek olan ÇEDES’in uygulanmasının önüne geçmek, halkımızı bu sinsi proje hakkında bilinçlendirmek, toplumsal muhalefetin en geniş kesimlerini harekete geçirerek ona karşı olan itirazı örgütlemek ve çocuklarımızın özgür yarınlarını, aydınlık geleceklerini kazanmaktır.

Cumhuriyet devrimimizin bize miras bıraktığı, aydınlanmacı, ilerici, çağdaş-uygar değerlerin etrafında, laikliği insanlığın en kıymetli birikimlerimden kabul eden, cinsiyet eşitliğini toplumsal yaşamın vazgeçilmezi olarak gören ve ÇEDES’e karşı kentimizde en geniş cepheyi oluşturarak, sokak sokak, mahalle mahalle ,okul okul, birleşik ve onurlu bir mücadele verecek olan bizler, buradan tüm kamuoyuna haykırıyoruz: Bursa’da ÇEDES’e izin vermeyeceğiz.”

Haber Merkezi