Bursa’da bir lisede cemaatle toplu cuma namazı!

Bursa’da bulunan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde cemaatle birlikte kılınacak toplu cuma namazına Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy tepki gösterdi. Toy açıklamasında, “Bu yolla okulda cemaatle Cuma namazı kılmayı gerekçe gösteren her kişi okula kolaylıkla girebilecek ve bu durum da öğrenciler açısından güvenlik sorunlarını beraberinde getirecektir.” dedi.

Bursa’da bir lisede cemaatle toplu cuma namazı!
Yayınlama: 28.11.2023
A+
A-

Okul öncesi eğitim kurumlarında mescit açılması yönünde çıkarılan yönetmelikten sonra Bursa Nilüfer’de bir meslek lisesinde okul içerisinde müftülük onaylı cami hizmeti başlatıldı.

Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü, bir Whatsapp grubundan attığı mesajda Müftülükten alınan onay sonrasında okulda cemaatle cuma namazlarının kılınacağını, bu nedenle “cuma namazı kılınan yer” olarak ifade ettiği mekânın düzenlenmesi masraflarının hayırseverler tarafından yapıldığını duyurarak öğretmenlerden de bu yönde maddi-manevi destek talebinde bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, bu uygulamayla Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin gayri resmi olarak müftülüğe bağlanmış olduğunu dile getirdi.

GÜVENLİK SORUNLARI YAŞANACAK

Müftülükten alınan onayla Cuma namazı için okula dışarıdan da insanların katılabileceğinin altını çizen Toy, “Bu yolla okulda cemaatle Cuma namazı kılmayı gerekçe gösteren her kişi okula kolaylıkla girebilecek ve bu durum da öğrenciler açısından güvenlik sorunlarını beraberinde getirecektir.” dedi.

Okullarda mescit açılmasıyla ilgili davaların devam ettiğini hatırlatan Toy, “Kamuoyuna namaz kılmak isteyenler için temiz bir mekan olarak duyurdukları okul mescitleri şimdi bir cami gibi müftülük onayı ile ve müftülüğün yetkilendirdiği kişilerce cemaatle namaz kıldırılan bir mekana dönüştürülmüştür. Bu yolla okulları camilerin hizmet birimleri gibi kullanan yetkililer suç işlemektedirler.” ifadelerini kullandı.

ANAYASAL SUÇ

Yapılanın anayasal suç olduğunu kaydeden Toy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Unutmayınız ki gerici uygulamalarınızı yaygınlaştırmaya çalıştığınız her eğitim kurumunda bu gerici uygulamalarınızı takip eden ve laik-bilimsel eğitimi koruyan ilerici öğretmenler karşınıza dikilecektir.

Eğitim-İş olarak okulları müftülükler eliyle camilerin hizmet birimlerine dönüştüren, cemaatle namaz gerekçesi ile okulları halka açarak okul güvenliğini tehlikeye düşüren bu ve benzer uygulamalara geçit vermeyeceğimizi, ilgililer hakkında gerekli adli-idari süreçleri yürüteceğimizi ilan ederiz.”

   

Haber Merkezi