Bursa’da 30 Ağustos coşkusu: Yıldönümleri gurur nostaljisi değil, bileme taşıdır

Bursa’da birçok kurum tarafından düzenlenen Zafer Yürüyüşü’nün ardından yapılan basın açıklamasında konuşan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Bursa İl Başkanı Özkan Rona, “Bu kıymetli yıldönümlerini sadece bir gurur nostaljisi değil, birer bileme taşı olarak kabul ediyoruz. Kararlılığımızı, umudumuzu geçmişin fısıldadığı hakikatle bileyliyoruz ve ülkede her alanda yaşanan gerici kuşatmaya karşı verdiğimiz Cumhuriyet kavgasına bir an olsun ara vermeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.” dedi.

Bursa’da 30 Ağustos coşkusu: Yıldönümleri gurur nostaljisi değil, bileme taşıdır
Yayınlama: 30.08.2023
A+
A-

30 Ağustos Zafer Bayramının 101. Yıldönümünde Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şubesi, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Bursa İl Başkanlığı Ve Bağlı Sendikaları, 29 Ekim Kadınları Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı, Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şubesi, Nilüfer Kent Konseyi, Çağdaş Eğitim Kooperatifi, Memleket Sevdalıları Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği “Zafer Yürüyüşü” gerçekleştirdi.

Yürüyüşe CHP Bursa milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Hasan Öztürk ve Kayıhan Pala’nın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Tophane İstiklal Şehitliği önünden başlayan yürüyüş, Heykel’de bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreninin ardından yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

“30 AĞUSTOS ZAFERİ, YENİ BİR TARİH YAZMA MUCİZESİDİR”

Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını kurumlar adına okuyan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Bursa İl Başkanı Özkan Rona, 101 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün kararlılığının, emperyalist devletlere ders, mazlum halklara ise ilham veren bir zaferlere sonuçlandığını söyledi.

Atatürk’ün, “Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklâl düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evlâdı, bir ordunun Başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur” sözlerine vurgu yapan Rona, “30 Ağustos Zaferi, Türk ulusunun emperyalistlerin kendisine biçtiği kaderi yırtıp atarak savaş meydanında yeni bir tarih yazma mucizesidir.” şeklinde konuştu.

“CUMHURİYET SON 21 YILDA HER ANLAMDA GERİLETİLDİ”

30 Ağustos Zaferi’nin ardından büyük devrimlerle kurulan Cumhuriyet’in bugün kurulduğu günden daha geride olduğunu söyleyen Rona, “Atatürk’ün en büyük eserim dediği, Anadolu Halkını tebaa olmaktan çıkarıp ulus haline getiren Cumhuriyet’imiz, son 21 yılda her anlamda geriletilmiş durumdadır. Bütün gelişmiş ülkelere parmak ısırtacak bir vizyon ve ilkeler birliğiyle kurulan Cumhuriyet’in, bugün ne yazık ki eğitimden adalete, demokrasiden hak ve özgürlüklere kadar birçok taşıyıcı kolonu, siyasal İslam tarafından tahrip edilmiş haldedir. Daha açık bir ifadeyle; Cumhuriyet, onu hazmedemeyenlerin elinde paha biçilmez kazanımlarını bir bir kaybetmektedir.” dedi.

Bu yılın aynı zamanda Cumhuriyet’in 100. yılı olduğunu hatırlatan Rona, bugün Türkiye ve Bursa’yı yönetenlerin Cumhuriyet’e karşı umursamaz tutumlarının sebebinin, Cumhuriyet’in sağladığı imkanlar sayesinde oturdukları koltukları kullanarak Cumhuriyet’i içeriden kemirmeye çalışmaları olduğunu dile getirdi.

“GERİCİ KUŞATMAYLA MÜCADELEYE ARA VERMEYECEĞİZ”

Rona sözlerini şu cümlelerle noktaladı:

Emperyalizme karşı verilen çetin mücadele sonucunda kazanılan bağımsızlık bilinciyle hareket ederek, içinde yaşadığımız bu koşullarda Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğüne, bağımsızlığına Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkılmasında hepimize önemli sorumluluklar düştüğünü asla unutmamalıyız.

Bu kıymetli yıldönümlerini sadece bir gurur nostaljisi değil, birer bileme taşı olarak kabul ediyoruz. Kararlılığımızı, umudumuzu geçmişin fısıldadığı hakikatle bileyliyoruz ve ülkede her alanda yaşanan gerici kuşatmaya karşı verdiğimiz Cumhuriyet kavgasına bir an olsun ara vermeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; 30 Ağustos 1922’de insanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir bağımsızlık destanı yazan Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını minnet ve vefayla anıyor, tüm halkımızın Zafer Bayramı’nı kutluyoruz.”

Haber Merkezi