Bursa’da 10 üretim tesisinin kül olduğu yangında zarar 1 milyar TL’nin üzerinde

Bursa’nın İnegöl ilçesinde 10 üretim tesisi ve bir deponun küle döndüğü fabrika alanındaki yangın 20 saat sonra tamamen söndürüldü. 110 dönümlük kapalı alanda yangının çıkış sebebinin soğutma çalışmalarının tamamlanmasının ardından araştırılacağı belirtilirken ilk belirlemelere göre zararın 1 milyar TL’ nin üzerinde olduğu bildirildi.

Bursa’da 10 üretim tesisinin kül olduğu yangında zarar 1 milyar TL’nin üzerinde
Yayınlama: 02.08.2023
A+
A-

Bursa’nın İnegöl ilçesi Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde 110 bin metrekare kapalı alan içerisinde dün saat 16.25 sıralarında yangın çıkan yangında rüzgarın şiddetiyle artan alevler fabrikaları da kullanılamaz hale getirdi.

Yangına Bursa Büyükşehir İtfaiye, Tarım Aş., BUSKİ, Orman Bölge Müdürlüğü, İnegöl Belediyesi, diğer ilçe belediyeleri, Emniyet Toma, Jandarma Toma, Balıkesir İtfaiyesi, Yalova İtfaiyesi, Kocaeli İtfaiyesi, İstanbul İtfaiyesi, Afad, gönüllü itfaiyeciler, STK’lar olmak üzere tüm kurum kuruluşlarca toplamda 112 araç ve 415 personel ile müdahale edildi.

Söndürme çalışmalarında, Orman Bakanlığına ait 3 helikopter ve 2 uçak ile İl Jandarma Komutanlığına ait 1 helikopter olmak üzere toplam 6 hava aracı görev aldı. Yangına müdahale çalışmaları sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. 110 dönüm arazi üzerine kurulu olan fabrikaların neredeyse tamamı kullanılamaz hale gelirken, ekipler yangının Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu olan diğer fabrikalara sıçramaması için canla başla çalışıp alevleri 10 saat sonra kontrol altına almayı başardı. 14 kişinin yaralanmasına neden olan yangının boyutu ise günün ilk ışıklarıyla birlikte havadan görüntülendi.

ZARAR 1 MİLYAR TL’NİN ÜZERİNDE

Tamamen yanan fabrika alanı 110 bin metrekare kapalı alandan oluşuyordu. Bir depo da dahil alanda bölümler halinde üretim yapan 10 fabrika yangında kullanılmaz hale geldi. İki gün devam eden yangının ikinci gününün sabahında ortaya çıkan görüntü savaş alanlarını aratmadı.

İnegöl Ticaret Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ’da ilk belirlemelere göre, yangında zarar gören işletmelerin toplam zararının 1 milyarın üzerinde olduğunu bu rakamın daha da çıkabileceğini belirtildi. Öte yandan yangının çıkış sebebi ile ilgili çeşitli söylentilerin sosyal medya başta olmak üzere bazı basın yayın organlarında gerçeği yansıtmayan bilgilerin dolaştığını belirten Uğurdağ, bölgede soğutma çalışmaları halen devam ediyor. Yangının çıkış sebebi soğutma çalışmaları tamamlandıktan sonra olay yeri inceleme ve itfaiye ekipleri tarafından araştırılacak” diye konuştu.

Toplam 1 milyar liranın üzerinde zararın meydana geldiği bölgede kullanılmaz hale gelen depo ve fabrikaların isimleri ise şu şekilde:

Şişecam AŞ. İnegöl Depo – Yetkilisi: Müberra Bölükler
Orçam Mobilya Plastik Ürünleri Sanayi ve Ltd. Şti – Yetkilisi: Osman Sevinç, Fatih Sevinç, Metin Sevinç
Metro Grup İnşaat Anonim Şirketi – Yetkilisi: Samet Ak
Ekso Mobilya Sanayi Ticaret Limited Şirketi – Yetkilisi: Necip Emre Argün
Ekmekçi Kutu Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi – Yetkilisi: Cüneyt Ekmekçi
Mirza Orman Ürünleri ve Mobilya Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi – Yetkilisi: Mehmet Özdamar
İnegöl Artı Metal Kaplama Mobilya Gıda İnşaat Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi – Yetkilisi: Sedat Cingü
Bıran İplik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi – Yetkilisi: Turan Karakoç, Turgut Karakoç, Bıran Karakoç
Doha Dekorasyon Mobilya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi (Hello Home ve Elite Mattress) – Yetkilisi: Necati Baran Yalçın
En Tarz Mobilya – Yetkilisi: Necati Tatar

İHA