Bursa Valiliği’nden festival yasağı açıklaması: Açıklamalar gerçeği yansıtmıyor

Bursa Valiliği, “Nilüfer Müzik Festivali’ne yasak” haberleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Valiliktan yapılan açıklamada, “Konuyla ilgili olarak kamuoyuna yansıyan, festivalin valiliğimizce yasaklandığına ilişkin haber, yorum ve açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Bursa Valiliği’nden festival yasağı açıklaması: Açıklamalar gerçeği yansıtmıyor
Yayınlama: 10.08.2023
A+
A-

Bu yıl 7.si düzenlenecek olan Nilüfer Müzik Festivali hakkında Nilüfer Belediyesi’nden yapılan açıklamada Bursa Valiliği’nin festival için kamp ve alkol yasağı getirildiği ifade edilmişti. Bugün yapılan basın açıklamasında ise Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, festivali ‘festival’ yapan unsurların ortadan kalkması nedeniyle etkinliğin iptal edildiğini açıkladı.

Festival yasağının gündem olmasıyla beraber Bursa Valiliği konuya dair açıklama yaparak festival hakkında yasak kararının bulunmadığını duyurdu.

Bursa Valiliğinden yapılan açıklama şu şekilde:

“Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında yer alan; ‘Nilüfer Müzik Festivaline Yasak’ başlıklı haber, yorum ve açıklamalar nedeniyle aşağıdaki hususların kamuoyu ile paylaşılması gerektiği anlaşılmıştır.
Nilüfer Belediye Başkanlığı tarafından 01-03 Eylül 2023 tarihleri arasında Nilüfer-Balat Atatürk Ormanı’nda yapılması planlanan ‘7. Nilüfer Müzik Festivali’ ile ilgili olarak emniyet personeli görevlendirilmesi, güvenlik ve trafik tedbirleri alınması talep edilmiştir.
Söz konusu talep üzerine Nilüfer Kaymakamlığımızca festival düzenlenecek alanın orman alanı içerisinde bulunması nedeniyle başta orman yangınlarının önlenmesi olmak üzere, vatandaşlarımızın yaşayabileceği olumsuzluklara karşı asayiş, güvenlik, trafik ve alanda tahliye yollarının açık tutulması ve ilgili mevzuatlarda belirtilen hususlarda gerekli önlemlerin alınmak kaydıyla festivalin düzenlenmesi uygun görülmüştür.
Konuyla ilgili olarak kamuoyuna yansıyan, festivalin valiliğimizce yasaklandığına ilişkin haber, yorum ve açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İHA