Bursa Su Kolektifi: “Akbelen ormanına dokunmayın!”

Bursa Su Kolektifi, Muğla İkizköy’deki kömür maden sahasının genişletilmesi çalışmalarına karşı Akbelen Ormanı’nı korumak için iki yıldır süren doğa nöbeti alanında köylülere yapılan şafak baskınına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “Hangi nedenle olursa olsun, ormanda tek bir ağaca bile zarar verecek projelere izin verilmemelidir” denildi.

Bursa Su Kolektifi: “Akbelen ormanına dokunmayın!”
Yayınlama: 24.07.2023
A+
A-

Akbelen Ormanı, yaklaşık iki yıldır süren doğa nöbetinin yaşandığı alan ve bölgede bulunan termik santrallerin çıkaracağı tehlikelere karşı korunması gereken bir doğal yaşam alanı. Bursa Su Kolektifi, ormanın korunması gerektiğini vurgulayarak, projenin bölgeye ve çevreye vereceği zararlara dikkat çekiyor.

Bölgedeki kömür madeni projesine karşı 2019 yılından bu yana köylülerin verdiği mücadele, doğa nöbeti adı altında devam ediyor. Ancak bu süreçte sabahın erken saatlerinde bölgeye jandarma ekipleri ve TOMA gönderilerek mücadeleye müdahale edildiği belirtiliyor.

Bursa Su Kolektifi’nin yaptığı basın açıklamasında, termik santrallere kömür sağlamak için ormanların yok edilmesinin, iklim krizini daha da derinleştireceği ve çevre sorunlarına yol açacağı vurgulanıyor. Ayrıca, mahkeme kararlarına rağmen kapatılması gereken termik santrallerin faaliyetlerine devam edilmesinin, çevre ve insan sağlığı için ciddi tehdit oluşturduğu ifade ediliyor.

Bölgedeki Akbelen Ormanı’nın su kaynaklarını barındırması nedeniyle, kömür madeni projesinin gerçekleşmesi durumunda bölgenin su ihtiyacının tehlikeye gireceği belirtiliyor. Aynı zamanda, köy halkının mücadelesi ile desteklenen ormanlık alanların ve ağaçların termik santraller için yok edilmesinin, iklim krizine katkı sağlayacağına dikkat çekiliyor.

Bursa Su Kolektifi, Akbelen’de mücadele eden İkizköylülerin yanında olduklarını ve bölgedeki termik santrallerin kapatılması gerektiğini vurgulayarak, doğaya zarar verecek projelerin hiçbir şekilde kabul edilmemesi gerektiğini belirtiyor.”

Haber Merkezi