Bursa Sol Genç: Yasaklanan yaşama özgürlüğümüz

Bursa Sol Genç, yasaklanan festivalleri ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Yasaklanan yaşama özgürlüğümüz ve düşünme yetimizin elimizden alınmasıdır” denildi.

Bursa Sol Genç: Yasaklanan yaşama özgürlüğümüz
Yayınlama: 13.08.2023
A+
A-

Bursa Sol Genç üyeleri, festivallerin iptal edilmesine ilişkin Üç Fidan Parkı’nda basın açıklamasında bulundu. Bursa’da ise geçen hafta Nilüfer Gençlik Festivali’nde Bursa Valiliği tarafından içki içilmesi ve kamp yapılmasına izin verilmemişti. Valiliğin kararı üzerine Nilüfer Belediyesi, festivali iptal etmişti.

Açıklamayı grup adına Umut Ulaş Salman okudu. Yasaklanan sadece festival ya da içki içme özgürlüğünün olmadığını söyleyen Salman, “Yasaklanan yaşama özgürlüğümüz ve düşünme yetimizin elimizden alınmasıdır. Bizler siyasal islamın prangalarına boyun eğmeyeceğiz, kurmak istedikleri şeriat düzenine son vereceğiz” dedi.

‘TEK DAYANAKLARIMIZ MÜZİK VE SANAT’

Eğitim sisteminin gericileştirildiğini, öğrencilerin barınma ve ekonomik olarak baskı altında olduğunu ifade eden Salman, konuşmasına şöyle devam etti:

“Depremde toplanan paraların, ses çıkarılmayan taciz ve tecavüzlerin, 5’li çeteye çekilen peşkeşlerin, sırf karşı geldigi için vatandaşları vatan haini olarak yaftalayanların, kendi otel ve villarını yapabilmek için yakılan ormanların, rant uğruna kesilen ağaçların karşısında devrimci gençler olacaktır. Hükümet bu politakalarının devamında laikliğin son savunucuları, emir altına girmek yerine sorgulamayı unutmayan gençlere göz dikmiştir. Bugün ülkenin her yanındaki festivallere yasak gelirken, hükümet gençlerin ne yapmalarına karar verme cüretini gösterirken sessiz kalamazdık. Elimizden insanca yaşama hakkı alınmışken artık tek dayanaklarımız müzik ve sanattır.”

Ses çıkarmayanlar için yarın geç olacağını savunan Salman, “Ya laikliği kazanacağız ya da ruhsuz düşsüz yığınlara dönüşeceğiz” cümlesiyle açıklamasını sonlandırdı. Grup, açıklamadan sonra müzik eşliğinde şarkılar söyledi.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.