Bursa Barosu: ‘Alkol ve tütün zamları ile toplumun özgürlük alanlarına müdahale ediliyor’

Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu, alkollü içki ve sigaraya yapılan ÖTV artışlarına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Komisyon, bu zamların toplumun belirli bir kesiminin özgürlük alanlarına ve yaşam tarzına müdahale ettiğine dikkat çekti.

Bursa Barosu: ‘Alkol ve tütün zamları ile toplumun özgürlük alanlarına müdahale ediliyor’
Yayınlama: 06.07.2023
A+
A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerinin ardından alkollü içki ve sigaraya gelecek ÖTV zam oranları belirlendi. Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenen zamlar, alkollü içki ve sigaradaki ÖTV oranını yüzde 14,81’e çıkardı. Ayrıca, 2023 yılında tüm araçlara ek Motorlu Taşıtlar Vergisi getirilerek Motorlu Taşıtlar Vergisi iki katına çıkarıldı.

Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu, Başkanlık Makamı’nda gerçekleştirdiği basın açıklamasında alkollü içki ve sigaradaki ÖTV zamlarına tepki gösterdi. Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Kemal Özgür Yetkin, özellikle alkollü içki ve tütün mamullerine sürekli olarak yapılan zamların belirli bir yaşam tarzını hedef aldığını vurgulayarak, “Bu zamlarla adeta bir yaşam tarzı hedef alınmakta, toplumun belirli bir kesiminin özgürlük alanlarına ve yaşam tarzına müdahale edilmektedir” dedi.

Yetkin, 2023 yılında motorlu taşıtlara ek vergi alınmasının seyahat özgürlüğünü sınırladığını ve bu durumun Anayasal bir hak olan seyahat özgürlüğünü etkilediğini belirtti. Ayrıca, iktidarın 5’li müteahhitlere aktarılacak kaynakların vatandaşların mali külfetlerine yol açtığını ifade ederek, haksız, adaletsiz ve belirli bir yaşam tarzını hedef alan vergi düzenlemelerinin derhal kaldırılması gerektiğini ve temel hak ve özgürlüklerle bağdaşmayan hukuki düzenlemelerin iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.

Haber Merkezi