Boğaza kaçan balık kılçığı çıkaran en etkili yöntem

Balık kılçığı çoğu zaman rahatsız edici ve tehlikeli olabiliyor. Balık kılçığından kurtulmanızı sağlayacak etkili bazı yöntemler var.

Boğaza kaçan balık kılçığı çıkaran en etkili yöntem
Yayınlama: 27.01.2023
A+
A-

Balık kılçığından kurtulmanın en etkili yöntemler şöyle;

Boğaza Takılan Kılçık Nasıl Çıkar?

Balık yerken en çok korkulan durumlardan birisi de boğaza kılçık batmasıdır. Bu durumdan korkan pek çok balık yemek istemez. Kılçık batması, ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için özellikle de büyük kılçıkları olan balıkları yerken çok daha dikkatli olmanız gerekir. Boğaza batan kılçık nefes alıp vermeyi güçlendirirse boğaza takılan her cisimde olduğu gibi Heimlich manevrası uygulanır.

Küçük boylu ve tedavisi kolay olmayan kılçıklar için su içmek ya da ekmeği çiğneyerek yutmak sizi rahatlatabilir. Bu tarz işlemlerin sonuç vermemesi halinde ise, kıvamlı yiyecekler yutabilirsiniz. Batan kılçığın gitmemesi ve sizi rahatsız etmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.

Kılçık Batması Nasıl Çıkarılır?

Nefes alamama ve boğulma gibi durumlarda uygulanan bir teknik olan Heimlich manevrası, özellikle de yemek yerken boğazı tıkayan yiyeceklerin çıkartılması için uygulanır. Aynı zamanda 1-5 yaş grubu çocukların eline aldığı nesneleri yuttuğu zaman da uygulanan bir tekniktir. Heimlich manevrası, hayati önem taşıyan bir uygulamadır.

Boğaza takılan yiyecek, kılçık batması ya da yanlışlıkla yutularak boğaza takılan diğer nesneler nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Bu nedenle de bir zaman sonra oksijen yetersizliği nedeniyle yüz morarmaya başlar. Bu gibi durumlarda müdahalede gecikilirse maruz kalan kişi bilincini kaybeder. 5 dakika içinde bu kişiye müdahale edilmezse maruz kalan kişiyi ölüme kadar götürebilir. Balık kılçığı batması durumunda nefes alıp vermekte zorluk çeken kişilere de uygulanması gerekir.

BALIK KILÇIĞINDAKİ TEHLİKE

Doktorlar, 2 cm’lik kılçığın bağırsakları delerek, organ ve dokularda sepsisi tetikleyerek hayati tehlike yaratan bir enfeksiyona neden olduğunu belirtti.

Haber Merkezi