Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Enfeksiyon ve çevresel faktörlerden meydana gelen boğaz ağrısı doğal yollarla nasıl geçer? Boğaz ağrıları genellikle evde uygulanan basit yöntemler ile kontrol altına alınabilir. Peki boğaz ağrısına iyi gelen doğal yöntemler nelerdir?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?
Yayınlama: 25.10.2022
A+
A-

Enfeksiyon ve çevresel faktörlerden meydana gelen boğaz ağrısı doğal yollarla nasıl geçer? Boğaz ağrıları genellikle evde uygulanan basit yöntemler ile kontrol altına alınabilir. Peki boğaz ağrısına iyi gelen doğal yöntemler nelerdir?

Burun ve boğaz mikropların vücuda taşınma kapısı olduğu için boğaz ağrısı en çok görülen ağrılar arasındadır. Kış aylarında hakim olan soğuk hava nedeniyle boğaz ağrısı, boğaz kuruluğu görülebilir. Çoğu durumda boğaz ağrısı, soğuk algınlığı veya grip gibi viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bazen boğaz ağrısına, viral veya bakteriyel kaynaklı bir enfeksiyonun neden olduğu bademcik iltihabı da sebep olabilir. Polen, toz, küf, çimen veya evcil hayvanlar da boğaz ağrısına neden olan alerjik etkenlerdi. Dünya’ya zarar veren kirli hava da boğaz ağrısına neden olan faktörlerin başında sıralanır.

Boğaz ağrıları evde uygulanacak alternatif tedavi yöntemleri ile 5-7 gün içerisinde geçebilmektedir. 

SİRKELİ SU

Bir bardak ılık suya, yarım çay bardağı elma sirkesi eklenerek elde edilen karışım ile gargara yapmak boğaz ağrısının dinmesinde etkili olabilir. Elma sirkesinin mikrop öldürücü özelli sayesinde boğaz enfeksiyonlarında uygulanabilir. 

NANE ÇAYI

Nane çayı, soğuk algınlığı ve benzeri rahatsızlıkların oluşturduğu semptomların giderilmesi için kullanılan en yaygın yöntemdir. Limon ile birlikte kaynatılan taze nane boğaz ağrılarının dinmesine yardımcı olur.

TUZLU SU

Bir bardak ılık suya, bir çay kaşığı tuz eklenerek elde edilebilen tuzlu suyla yapılan gargara, boğaz ağrısının ve ağız salgılarının azaltılmasında etkili olabilir. Boğazdaki mikropları öldürme konusunda da etkili olduğu bilinen tuzlu su ile gargara yöntemi, her 3 saatte bir yeniden hazırlanarak uygulanabilir.

 PAPATYA ÇAYI

En etkili doğal iltihap çözücülerden biri olan sarı papatya çayı, boğaz mukozasında bulunan hücrelerin yenilenmesini sağlayarak vücutta bulunan yabancı organizmaların dışarı atılmasına yardımcı olur. 

Ada Çayı

Ada çayı boğaz mukozasını koruyu bir tabakayla kaplayarak, var olan zararlı organizmaların yok edilmesine yardımcı olur. Çay olarak tüketilebileceği gibi gargara olarak da uygulanabilen ada çayı, boğaz ağrısı ve öksürük gibi yakınmaların iyileştirilmesinde etkilidir.

Kabartma Tozu

Bir bardak ılık suya, 1/4 çay kaşığı kabartma tozu eklenmesiyle elde edilen karışımla gargara yapmak, boğaz ağrısının hafiflemesinde etkilidir. Bu karışıma çok az miktarda tuz eklenmesi, ev yapımı ilacın etkisini artırır. Gargara sonrasında ağız temiz suyla çalkalanmalıdır.

Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olduğu düşünülen sarımsak, enfeksiyonlarla mücadelede etkilidir. Taze sarımsak yemeklere eklenerek tüketilebileceği gibi sarımsağı direkt emmek de boğaz ağrısını yatıştırabilir.

PASTİL

Boğaz ağrısı, hapşırma ve boğaz kaşıntısını önlemeye yardımcıdır. Pastil boğaz hassasiyetini azaltır ve rahatlatıcı etkiye sahiptir.