Birleşik Kamu-İş Bursa: Memur-Sen’i masadan kalkarak sokağa çıkmaya çağırıyoruz!

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarında verilecek zam orana Birleşik Kamu-İş Bursa İl Başkanı Özkan Rona tepki gösterdi. Rona, ‘Memur- Sen’i masadan kalkarak sokağa çıkmaya çağırıyoruz’ dedi.

Birleşik Kamu-İş Bursa: Memur-Sen’i masadan kalkarak sokağa çıkmaya çağırıyoruz!
Yayınlama: 14.08.2023
A+
A-

Birleşik Kamu-İş Bursa İl Başkanı Özkan Rona, 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde hükümet tarafından açıklanan zam teklifine karşı çıkarak Memur-Sen’i masadan kalkarak sokağa çıkmaya çağırdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın 6,5 milyon memur ve memur emeklisi için sunulan zam teklifi, kamu çalışanlarının beklentilerine karşılık gelmedi. Özkan Rona, teklife tepki göstererek daha adil ve tatmin edici bir artış talebinde bulundu. Rona, toplu sözleşme görüşmelerinin kamu çalışanlarının yaşam standartlarını iyileştirmek için kritik bir fırsat olduğunu belirtti.

Rona, yaptığı açıklamada, “Memur-Sen’i masadan kalkarak sokağa çıkmaya çağırıyoruz. Çalışanlarımızın ekonomik koşullarının iyileştirilmesi için daha etkili bir mücadele gerekmektedir. Hükümetin sunduğu teklif, kamu çalışanlarının haklarına adil bir yanıt sunmuyor. Bu nedenle sokağa çıkarak daha güçlü bir duruş sergilemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Rona sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yoksulluk sınırının 34 bin TL’ye yükseldiği bir düzlemde hükümetin ikinci teklifi sonrasında gerçekleşecek muhtemel artış sonrasında 2025 yılı sonunda en düşük memur maaşının 29 bin TL dolayında kalacağı görülmektedir. Bu koşullarda önümüzdeki iki yıllık süreçte memur ve emeklilerini açlığa mahkum edecek olan sahte toplu sözleşmelerin figüranı olan Memur-Sen masadan kalkmalı, milyonlarca memur ve emeklisi ile kamu emekçileri sendikaları konfederasyonlarını da sürece dahil ederek memur ve emeklilerinin insanca yaşam hakları için gerçekçi bir mücadele sürecini başlatmalıdır. Memur-Sen’e bağlı sendikalara üye kamu emekçileri, hükümet ve yandaş sendika tarafından yürütülen sözde toplu sözleşme süreçleri nedeniyle açlığa ve yoksulluğa mahkum edildiklerini görerek bu yandaş yapıları gerçek anlamda bir emek mücadelesi yürütmeye zorlamalı, sendika gibi davranmaları için tabandan baskıyı arttırmalıdır.”

Haber Merkezi