Bilinen en eski ve en uzak galaksi keşfedildi

James Webb Uzay Teleskobu, Büyük Patlama’dan 290 milyon yıl sonraki haliyle JADES-GS-z14-0 adlı en uzak galaksiyi görüntüleyerek yeni bir rekor kırdı. Bu keşif, evrenin erken dönemlerine dair önemli bilgiler sunuyor.

Bilinen en eski ve en uzak galaksi keşfedildi
Yayınlama: 01.06.2024
A+
A-

James Webb Uzay Teleskobu, Büyük Patlama’dan 290 milyon yıl sonrasına ait bir galaksiyi görüntüleyerek en uzak galaksi keşfi rekorunu kırdı. JADES-GS-z14-0 olarak adlandırılan bu galaksi, evrenin genişlemesine yol açan Büyük Patlama’dan sadece kısa bir süre sonra oluşmuş durumda. Evrenin yaklaşık 13,8 milyar yaşında olduğu düşünüldüğünde, bu galaksiyi evrenin şu anki yaşının sadece yüzde 2’sindeyken gözlemliyoruz.

BBC Türkçe’nin haberine göre, James Webb Uzay Teleskobu, bu keşfi 6,5 metre genişliğindeki birincil aynası ve hassas kızılötesi cihazlarıyla gerçekleştirdi. Önceki rekor, Büyük Patlama’dan 325 milyon yıl sonrasına ait bir galaksiye aitti.

Gökbilimciler, bu keşifteki en dikkat çekici noktanın, galaksinin büyüklüğü ve parlaklığı olduğunu belirtti. Webb’in ölçümlerine göre, JADES-GS-z14-0 galaksisi 1600 ışık yılından daha geniş. Genellikle en parlak galaksiler, ışıklarının çoğunu süper kütleli bir kara deliğe düşen gaz yoluyla üretir. Ancak, bu galaksideki ışığın genç yıldızlar tarafından üretildiği görülüyor. Bu da, galaksinin Güneş’in kütlesinin birkaç yüz milyon katı olduğu anlamına geliyor. Bu durum, “Doğa nasıl 300 milyon yıldan daha kısa bir sürede bu kadar büyük ve parlak bir galaksi yaratabilir?” sorusunu gündeme getiriyor.

James Webb Uzay Teleskobu, 2021 yılında ABD, Avrupa ve Kanada uzay ajanslarının ortak çalışmasıyla Hubble teleskobunun yerine geçmek üzere uzaya fırlatıldı. Teleskobun ana hedeflerinden biri, evrende 13,5 milyar yıl önce parıldamaya başlayan yıldızların ilk ışıklarını tespit etmekti.

Webb, bu galakside önemli miktarda oksijen tespit etti, bu da galaksinin oldukça eski olduğuna işaret ediyor. Ancak, araştırmacılar bu kadar erken dönemlerde oksijenin varlığını şaşırtıcı buluyor. California Üniversitesi’nden Prof. Brant Robertson’a göre, “Bu galaksiyi 10 kat daha sönük olsa bile tespit edebilirdik. Bu da evrende daha erken, muhtemelen ilk 200 milyon yıl içinde başka örnekler görebileceğimiz anlamına geliyor.

Haber Merkezi