Başkan Erdem’den Bursa Valiliği’ne tepki: Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkma huyu vardır

Nilüfer Müzik Festivali’nin iptal edilmesi sonrası Valilik tarafından yapılan açıklamaya tepki göstren Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “Sayın Vali sanki ortada hiçbir engelleme ve yasaklama girişimi yokmuş da biz aylardır emek verdiğimiz festivali keyfi sebeplerle iptal ediyormuşuz durumuna düşürecek bir açıklama yapmış ama Nilüfer Kaymakamlığı tarafından bize tebliğ edilen yazıda yasaklar açıkça görülüyor.” dedi.

Başkan Erdem’den Bursa Valiliği’ne tepki: Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkma huyu vardır
Yayınlama: 11.08.2023
A+
A-

Bu yıl 7.si düzenlenecek olan Nilüfer Müzik Festivali, Bursa Valiliği’nin alkol ve kamp yasağı nedeniyle Nilüfer Belediyesi tarafından iptal edildi. Dün yapılan basın açıklamasında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “Biz bu engelleme girişimi nedeniyle 7. Nilüfer Müzik Festivali’ni iptal etme kararı aldık. Festivali festival yapan niteliklerini ortadan kaldırırsanız, festivali hem içerik açısından hem de ekonomisi açısından yapılamaz bir noktaya getirmiş olursunuz ve ayrıca yaptığımız diğer açık hava konserlerinden bir farkı da kalmaz.” sözleriyle festivalin iptal edilme gerekçesini açıklamıştı.

VALİLİK FİİLİ YASAKLARDAN SÖZ ETMEDİ

Açıklamanın ardından Bursa Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise “Nilüfer Belediye Başkanlığı tarafından 01-03 Eylül 2023 tarihleri arasında Nilüfer-Balat Atatürk Ormanı’nda yapılması planlanan “7. Nilüfer Müzik Festivali” ile ilgili olarak emniyet personeli görevlendirilmesi, güvenlik ve trafik tedbirleri alınması talep edilmiştir. Söz konusu talep üzerine Nilüfer Kaymakamlığımızca festival düzenlenecek alanın orman alanı içerisinde bulunması nedeniyle başta orman yangınlarının önlenmesi olmak üzere, vatandaşlarımızın yaşayabileceği olumsuzluklara karşı asayiş, güvenlik, trafik ve alanda tahliye yollarının açık tutulması ve ilgili mevzuatlarda belirtilen hususlarda gerekli önlemlerin alınmak kaydıyla festivalin düzenlenmesi uygun görülmüştür.” ifadelerine yer verildi.

“KAYMAKAMLIĞIN YAZISINDA YASAKLAR AÇIKÇA ORTADA”

Sosyal medya hesabından konuya dair konuşan Başkan Erdem, festivalin iptalinin belediye tarafından keyfi bir şekilde yapıldığı imasında bulunulduğunu söyleyerek Valiliğin açıklamasına tepki gösterdi.

Erdem, “Sayın Vali sanki ortada hiçbir engelleme ve yasaklama girişimi yokmuş da biz aylardır emek verdiğimiz festivali keyfi sebeplerle iptal ediyormuşuz durumuna düşürecek bir açıklama yapmış ama Nilüfer Kaymakamlığı tarafından bize tebliğ edilen yazıda yasaklar açıkça görülüyor. Tebliğ tarihinden itibaren son ana kadar yasakları geri aldırabilmek için harcadığımız çaba da cabası. Algılar eğilip bükülse de gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Takdir kamuoyunun.” dedi.

Haber Merkezi