Barutçu Tekstil emekçileri dayanışma gecesi düzenledi

Sendikal faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle Barutçu Tekstil’de işten atılan dokuz kadın işçinin direnişi sürüyor. İşten atılan işçiler için Ördekli Kültür Merkezi’nde dayanışma gecesi düzenlendi.

Barutçu Tekstil emekçileri dayanışma gecesi düzenledi
Yayınlama: 19.01.2023
A+
A-

Barutçu Tekstil’de işten atılan kadın işçiler 96 gündür fabrika önünde direnişi sürdürüyor.

Direnişteki kadın işçiler için Öz İplik İş Sendikası tarafından bugün 19:30’da Ördekli Kültür Merkezinde dayanışma gecesi düzenlendi.

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Hak-İş’e bağlı Öz İplik İş Sendikası’nın örgütlenme çalışması yürüttüğü Barutçu Tekstil fabrikasında geçtiğimiz ekim ayında 4 kadın işçi sendikal faaliyet yürüttükleri için işten atıldı.

4 kadın işçi sendikaları öncülüğünde fabrika önünde direnişe başladı. 29 Aralık’ta 5 kadın işçi daha sendikal faaliyet sebebiyle işten çıkarıldı. İşten atılan 5 işçinin fabrika önünde devam eden direnişe katılması ile direniş dokuz kadın işçiyle devam ediyor.

Dayanışma gecesinde konuşma yapan Öz İplik İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Serkan Açıcı, “Burada sendikanın aldığı tavır ve işçinin yanında verdiği mücadele işçilerin hem korkularını aldı hem de gücün onlarda olduğunu gösterdi. Üretimin en temel öznesi olduğunu, dünyayı kol ve beden gücüyle döndürdüğünün farkına varan tekstil işçisi artık onlara dayatılan bu sömürü düzenine hayır diyor. Örgütlü bir mücadelenin temel olduğunu ve bu düzeni değiştirecek gücün kendinde olduğunu bilen tekstil işçisi artık bu köle düzenine karşı başkaldırıyor.” dedi.

Haber Merkezi