Bakanlık ‘ücretsiz olacak’ demişti: HPV aşısına zam!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aylar önce ücretsiz olacağını duyurduğu rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısına zam yapıldı. Uzmanlar, “Parası olmayan kanser riskiyle karşı karşıya” diyor.

Bakanlık ‘ücretsiz olacak’ demişti: HPV aşısına zam!
Yayınlama: 30.07.2023
A+
A-

Rahim ağzı (serviks) kanseri ülkemizde en çok görülen jinekolojik kanserler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Hastalığın aşıyla önlenmesi mümkün.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın HPV aşısının ücretsiz olacağını açıklamasının üzerinden aylar geçmesine karşın henüz somut bir adım atılmadığı gibi bir de aşıya zam geldi.

Yeni zamla birlikte HPV aşısının 4 valanlısı 1858 TL, 9 valanlısı 2 bin 575 TL oldu. Sağlık meslek örgütleri, Sağlık Bakanlığından kanseri önleyen HPV aşısının ulusal aşı takvimi içine alınarak birçok ülkede olduğu gibi ücretsiz olarak uygulanmasını talep ediyor.

HPV aşısının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ücretsiz karşılanmaması nedeniyle mahkemeye başvuran kadınlar davaları bir bir kazanmaya başladı.  HPV aşısı yaptıran kadınların SGK’nin aşı masrafını karşılaması konusunda açtığı davaların bir kısmının kazanılması sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 yaşın üstüne ücretsiz HPV aşısı yapılması çalışmalarına başladıklarını ifade etmek zorunda kalmıştı.

Haber Merkezi