Bakanlık Hacı Bektaş Veli görselindeki aslan ve ceylanı çıkardı, Alevi örgütleri tepkili

Kültür Bakanlığı’nın organize ettiği Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinlikleri için kullanılan görselde, Hacı Bektaş Veli’nin kucağındaki aslan ve ceylan kaldırıldı. Alevi örgütleri, “asimilasyon politikasının yeni bir boyuta geçmesi” diyerek tepki gösterdi.

Bakanlık Hacı Bektaş Veli görselindeki aslan ve ceylanı çıkardı, Alevi örgütleri tepkili
Yayınlama: 16.08.2023
A+
A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Alevi Bektaşi ve Cemevi Başkanlığı’nın organize ettiği Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinliğinde kullanılan görselde, Hacı Bektaş Veli’nin kucağındaki aslan ile ceylanın kaldırılması Alevi örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Artı Gerçek’ten Esra Çiftçi’nin haberine göre Alevi Dernekleri temsilcileri “asimilasyon politikasının yeni bir boyuta geçmesi” olarak yorumladılar.

Hacı Bektaş Veli’nin kucağındaki aslan ve ceylan temsili, Alevilikteki “Güçlüyü zayıfa kurban etmeme, tezatları uzlaştırma, farklılıkların biradalığını savunma” düşüncesini ifade ediyor.

‘YENİ BİR ALEVİLİK DİLİ VE ANLAYIŞI YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, daha önce Fethullah Gülen’in benzer yöntemleri uyguladığını söylüyor. Gülen cemaatinin alternatif etkinlikler, resimler ve söylemler geliştirerek Alevilerin şimdiye kadar taşıdıkları geleneğe yeni bir Alevi dili, yeni bir Alevilik anlayışı yaratmaya çalıştıklarını söyleyen Geçmez sözlerine şöyle devam ediyor:

“Şimdi onlar bıraktı bunlar başladı. Hacı Bektaş soy ismini, resmini, canlıların figürünü değiştirerek ya da yok ederek yeni bir resim üretmeleri, daha önce yaptıkları gibi Alevilerin saygı gösterdikleri ne kadar simge varsa hepsine karşı gösterdikleri saldırının başka bir boyutudur. Devletin bütün imkanlarını kullanarak iki yıldır alternatif Hacı Bektaş etkinlikleri yapıyorlar. Bakan konuşmasında “önümüzdeki yıl tek etkinlik yapacağız” dedi. Neyi kast ediyor bilmiyorum ama asimilasyon politikalarıyla biz Alevileri nasıl yok ederiz hesabını yaptıklarını düşünüyorum. Bizim inancımız başkasının nasıl yaşadığını şekillendirmek değil, kendi inancımızdan devletin elini çekmesini sağlamak. Bugün Hacı Bektaş’ın kucağındaki aslan ve ceylanı yok edenler, Hacı Bektaş Veli’nin belindeki kemeri yok edenler, yarın Aleviliğin başka değerlerine de saldıracaklar.”

‘YÜZYILLIK UYGULAMALARIN ZİRVESİ’

“Sizi olduğunuz gibi kabul etmedik, etmeyeceğiz diyorlar. Amaç anmak değil Alevi değerlerini ortadan kaldırıp, kendilerine benzetmek” diyen Demokratik Alevi Dernekleri Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan da şöyle devam ediyor:

Hacı Bektaşi Veli’nin kucağında Aslan ve Ceylan’ı çıkarmak, Alevi inancının temel taşlarından biri olan farklılıkların bir arada barış içinde yaşayabilmesini temsil eden değerleri ortadan kaldırmak demektir. Yok etmek, yok saymak, değiştirip dönüştürmek onların işidir. Yüzyıllık uygulamaların zirvesidir. Biz Aleviler hiçbir değerimizden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Hacı Bektaşi Veli’nin kucağına aslan ve ceylanı koyacağız. Sonsuza kadar da öyle yaşayacak.”

‘ASİMİLASYON’

Türkiye Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Zeynel Abidin Koç da, “Biz Alevileri bir şekil dizayn etmeye çalışıyorlar. Dizayn etmeye çalışırken de bizim için çok önemli bir değerimiz olan pirimiz Hacı Bektaşi Veli etkinliklerine her sene müdahil olmaya çalışıyorlar ama bugüne kadar beceremediler. En son Hacı Bektaşi Veli’nin resmini değiştirmeye çalışmaları, ona farklı misyon yüklemeleri, bizim için çok kıymetli olan aslanla ceylanın bir kucakta birleşmesini kaldırmaları asimilasyon politikasının yeni bir boyutuna geçildiğinin göstergesi. Düne kadar Alevinin kendisini asimile etmeye çalışan bu örgütler, bu yapılar şimdi Aleviliğin kendisini değiştirerek toplum üzerinde bir asimilasyon yaratmaya çalışıyorlar.”

‘ALEVİ TOPLUMUNUN BİN YILI AŞKIN SÜREDİR ORTAYA ÇIKARDIĞI DEĞERLERİ, SİMGELERİNİ VE İNANCINI BOZMAYA VE DAĞITMAYA YÖNELİK GİRİŞİMDİR’

HDP İstanbul Milletvekili Celal Fırat da şunları söyledi:

“Aleviler ve kurumları devletin; yeni biçimler, özellikler ve yeni tanımlarıyla dizayn olmayacaklardır, Alevi toplumu için başta özel ve kamusal alanda, inanç sembollerinin kendi zihniyetine göre değiştirilmesine, tipik bir tekke şeyhine benzetilmesine ve bu sembollerin ifade ettiği anlamları sivil yaşamın içinde ve dışında acımasızca kendi zihniyetine benzetilmesine hayır diyecektir. Biz elbette ki sorunlarımızı ortak platformlarda oturup konuşmak ve çözüm üretmek isteriz ama görüyoruz ki dün cemevlerimizde kutsal resimlerimizi indirenler bugün de Hacıbektaş’ta aynı zihniyetlerini gösterdiler. Eline diline beline sahip olacaklarsa buyursunlar gelsinler, Türkiye halklarının bütün sorunlarını hep beraber çözüm üretelim. Ama görünen o ki bu girişimler Alevi toplumunun bin yıla aşkın süredir ortaya çıkardığı değerleri, simgelerini ve inancını bozmaya ve dağıtmaya yönelik girişimdir.”

Haber Merkezi