Bakan Tekin: Mülakatlar mülakat gibi yapılacak

Bakan Tekin, 2023-2024 eğitim öğretim yılına ilişkin katıldığı canlı yayın programında açıklamalarda bulundu. Tekin, mükakatların kaldırılacağı ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını, ‘mülakatların mülakat gibi yapılacağını’ söyledi.

Bakan Tekin: Mülakatlar mülakat gibi yapılacak
Yayınlama: 12.09.2023
A+
A-

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Habertürk canlı yayınında 2023-2024 yeni eğitim öğretim yılını değerlendirdi ve soruları yanıtladı.

Tekin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim vaadinin aksine, öğretmen alımlarında yapılacak mülakatların devam edeceğinin altını çizdi. Tekin, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

 

“Her bir öğretmen adayı arkadaşımızdan tesadüfi örneklem yoluyla elektronik ortamda hazırlanmış soru sorulacak. Öğrencilere ders anlatır gibi anlatacak. Karşısında arkadaşlarımız olacak, aralarında uzman ve başöğretmenden oluşan komisyon. Sürecin sonucunda öğretmen arkadaşlarımızın neyi ölçeceğine dair kılavuzumuz var.

Sonrasında da 45 dakikanın son kısmı öğretmen adayı arkadaşımız kendi sınavıyla ilgili olarak bir yazılı cevap da verecek. Mülakatın içerisinde kayıt olması açısından. Bütün sınav kamera kaydıyla kayıt altına alınacak.”

‘TÜRK TOPLUMUNDA AİLE’ MÜFREDATA EKLENDİ

Bakan Tekin ayrıca, ‘Türk Toplumunda Aile’ adlı dersin müfredata ve seçmeli dersler arasına katıldığını açıkladı.

Yeni müfredat çalışmalarının içerisinde aile konusuna daha fazla öncelik vereceklerini söyleyen Tekin, “Bizi biz yapan değerler her neyse gelecek kuşaklara aksettirebilmek istiyoruz. Bu anlamda hem müfredatımızın içine hem de seçmeli derslerimizin içerisine ‘Türk Toplumunda Aile’ diye bir ders koyduk” dedi.

 

Haber Merkezi