Bakan Şimşek öğrencilere vergisiz telefonun detaylarını açıkladı

Üniversite öğrencilerine vergisiz cep telefonu uygulamasının detaylarına dair konuşan Bakan Şimşek, “Türkiye’de yerli üretim yapan firmalar dahil edilecek. Bunu yaparken aynı zamanda cari açığı da düşünmemiz gerekiyor. Cari açıktan dolayı Türkiye’de üretim yapan firmalar bu kapsama dahil edilecek. 60 milyar Dolar cari açığımız var, bunu düşünerek hareket edeceğiz” dedi. 

Bakan Şimşek öğrencilere vergisiz telefonun detaylarını açıkladı
Yayınlama: 26.08.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite öğrencileri için vergisiz telefon, bilgisayar ve bedava internet adımlarının atıldığını söylemişti. Böylelikle üniversite öğrencileri bir defaya mahsus olmak üzere vergisiz telefon alabilecekler.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de merakla beklenen gençlere vergisiz telefon için 15 model üzerinde çalışma yapıldığını söyledi.

Hürriyet’in haberine göre, Bakan Şimşek, “Türkiye’de yerli üretim yapan firmalar dahil edilecek. Bunu yaparken aynı zamanda cari açığı da düşünmemiz gerekiyor. Cari açıktan dolayı Türkiye’de üretim yapan firmalar bu kapsama dahil edilecek. 60 milyar Dolar cari açığımız var, bunu düşünerek hareket edeceğiz” dedi.

Konunun önümüzdeki günlerde yapılacak ilk kabine toplantısında değerlendirileceği öğrenilirken, gözler Türkiye’de üretim yapan firmalara çevrildi. Buna göre, Xiaomi, Samsung, Oppo, TCL, Realme, Omix, General Mobile, Tecno Mobile, Poco gibi markalara ait bazı telefonların bu kapsamda olduğu ifade ediliyor.

Haber Merkezi