Bakan Özhaseki İstanbul depremi için konuştu: 7 ve üzeri depremde 600 bin bina yıkılır

Katıldığı canlı yayında İstanbul depremine yönelik çalışmalara dair bilgi veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da 5,8 milyon bağımsız birimin 1,5 milyonunun riskli olduğunu söylerken, 7 ve üzeri bir depremde 600 bin binanın yıkılabileceğinin bilgisini verdi.

Bakan Özhaseki İstanbul depremi için konuştu: 7 ve üzeri depremde 600 bin bina yıkılır
Yayınlama: 02.08.2023
A+
A-

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, katıldığı A Haber canlı yayınında İstanbul depremine dair konuştu. İstanbul depremine yönelik özel çalışmalar yapacaklarını söyleyen Özhaseki, “Meclisi olağanüstü toplantıya çağırıp, İstanbul’un kentsel dönüşümü, depreme hazırlığıyla ilgili yeni yasaları görüşmeye açmayı düşünüyorum” dedi.

Özhaseki İstanbul’da 5,8 milyon bağımsız birimin 1,5 milyonunun riskli olduğunu söylerken, 7 ve üzeri bir depremde 600 bin binanın yıkılabileceğinin bilgisini verdi. Özhaseki, “600 bin konut İstanbul’da yıkılacaksa her sokakta 2 binanın yıkıldığını düşünün, ulaşım olduğu gibi durur. Altyapı da çöker, doğalgaz verilmez olur. İstanbul böyle olursa kocaman hapishaneye döner” diye konuştu.

Mehmet Özhaseki, olası deprem için İstanbul’a özel bir yasa yapmaya çalıştıklarını da ifade ederek, “Eğer bunu erken bitirirsek, Meclisin açılıp bütçe görüşmelerini beklemeye çok da niyetimiz yok, aciliyete binaen 1-2 ay içerisinde Meclisi olağanüstü toplantıya çağırıp, İstanbul’un kentsel dönüşümü, depreme hazırlığıyla ilgili yeni yasaları getirip, görüşmeye açmayı düşünüyorum” dedi.

Haber Merkezi