Bakan Nebati, Türkiye’ye giren ‘kaynağı belirsiz’ parayı anlattı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2022’nin ilk 8 ayında Türkiye ekonomisine giren ‘kaynağı belirsiz’ 28 milyar dolara dair Financial Times’a konuştu. Bakan Nebati, ‘kaynağı belirsiz’ paranın büyük bir kısmının turizimden geldiğini savundu.

Bakan Nebati, Türkiye’ye giren ‘kaynağı belirsiz’ parayı anlattı
Yayınlama: 25.10.2022
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2022’nin ilk 8 ayında Türkiye ekonomisine giren ‘kaynağı belirsiz’ 28 milyar dolara dair Financial Times’a konuştu. Bakan Nebati, ‘kaynağı belirsiz’ paranın büyük bir kısmının turizmden geldiğini savundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2022’nin ilk 8 ayında Türkiye ekonomisine giren ‘kaynağı belirsiz’ paranın büyük kısmının ‘hesaba katılmayan’ turizm gelirlerinden geldiğini savundu. Türkiye’de birçok vatandaşın ekonomik açıdan ‘acı verici bir dönemden geçtiğini’ itiraf eden Nebati’nin, ‘kendisinin de yurtdışı seyahatlerinde tasarruf yapmak zorunda kaldığını’ söylemesi dikkat çekti.

“Türkiye Hazine Bakanı Rusya ile ekonomik bağları savundu” başlığıyla Financial Times’da bugün yayımlanan haberde Nebati, Ankara-Moskova ilişkilerinin yaptırımlara rağmen derinleşmesini savunarak Batı’dan yükselen endişelerin yersiz olduğunu söyledi.

Türkiye’nin uluslararası finansal sistem içinde çok dikkatli hareket eden bir ülke olduğunu ve uluslararası finansal sistemin kurallarını ihlal edecek şekilde hareket etmediğini belirten Nebati, “Bize gelen her şey yasal yollardan geliyor” dedi.

28 MİLYAR DOLARLIK GİRİŞİN KAYNAKLARI NE?

Öte yandan, 2022’nin ilk sekiz ayında 28 milyar dolarla rekor kıran ve kaynağı belirsiz para girişi olarak da anılan “net hata noksan” kalemiyle ilgili sorulara da Nebati yanıt verdi.

Nebati, 28 milyar dolarlık söz konusu girişlerde, hesaba katılmayan turizm gelirlerinin önemli paya sahip olduğuna inandığını, söz konusu hesaplanmayan turizm gelirlerinin bir kısmının da, yaptırımlar nedeniyle finansal sistemi kullanamadıkları için çoğu nakit kullanan Ruslardan geldiğini söyledi.

Nebati ayrıca, bir diğer para akışı kaynağı olarak, Türkiye’nin Rusya, Ukrayna, Suriye ve Irak’taki savaşlarla çevrili olmasına işaret etti.

Bir diğer kaynağı belirsiz para girişi kalemi olarak da Türk şirketler ve bireysellerin yurt dışındaki paralarını Türkiye’ye getirmeleri olduğunu söyleyen Nebati, gelen tüm paranın meşru olduğunu, bu girişlerin devam edeceğini ve 100 milyar dolarlık enerji faturasına rağmen gelecek yıl Türkiye’nin çok rahatlıkla bir ödemeler dengesi krizinden kaçınacağını söyledi.

FT, 2022’nin ilk sekiz ayındaki 40 milyar dolarlık cari açığın yüzde 70’inin net hata noksan kaleminden finanse edilmesinin, ekonomistler ve batılı hükümetlerde soru işaretlerine neden olduğunu yazdı.

RUSYA’DAN İNDİRİM VE BORÇ ÖTELEME TALEBİ

Rusya’dan doğalgaz için indirim ve borç öteleme konusunda güzel haberler beklediğini söyleyen Nebati, rakam vermese de Akkuyu için Rusya’dan Türkiye’ye para girişi olduğunu teyit etti.