Bakan Nebati: Enflasyonun boynunu kırdık

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İzmir’de katıldığı bir programda enflasyona dair konuştu. Nebati, enflasyonun boynunun kırıldığını söylerken; kalıcı etkilerin önümüzdeki aydan sonra görüleceğini belirtti.

Bakan Nebati: Enflasyonun boynunu kırdık
Yayınlama: 21.12.2022
A+
A-

İzmir’de katıldığı programda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun boynunun kırıldığını söyledi. 17 Şubat’ta, 1’inci İzmir İktisat Kongresi’nden 100 sene sonra aynı yerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla geniş katılımlı İktisat Kongresi düzenleyeceklerini söyledi.

Yeni Yüzyıl İzmir İktisat Kongresi’nin tanıtım programında konuşan Nebati, ekonomik krize rağmen, ‘Türkiye Ekonomi Modeli’ olarak adlandırdığı ekonomi politikasının ilk yılını başarıyla tamamladığını savundu. Enflasyonda ise önümüzdeki ay baz etkisiyle görülecek düşüşün kalıcı hale geleceğini öne sürdü.

Nebati’nin konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

REFAH HEDEFLİ BİR MODEL UYGULADIK: Türkiye Ekonomi Modeli, 20 Aralık 2021’de, bundan tam bir sene evvel mevcut küresel dönüşüm sürecinde, ülkemizin yeni ve daha üst bir dengeye ulaşmasını garantilemek, tüm tehditleri bertaraf etmenin yanı sıra bu değişimi bir fırsata çevirmek hedefiyle hayata geçirilmiştir. Türkiye Ekonomi Modeli de aynı İzmir iktisat Kongresi’nde olduğu gibi, tamamen ülkemizin ihtiyaçları ve insanımıza has dinamikler dikkate alarak kurgulanmıştır. Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı, yani insanımızın refahı odaklı bir anlayışla, ülkemizi küresel değer zincirinde üst sıralara taşımak hedefiyle devreye alınmıştır.

İSTİHDAM REKOR SEVİYELERDE: Çok şükür 1 yılın sonunda geldiğimiz nokta itibarıyla dünya ekonomilerinin önemli bir kısmından pozitif yönde ayrışmayı da başarmış durumdayız. Böylece, yıllık bazda son 9 çeyrektir kesintisiz büyüme kaydederek G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülkelerden biri olmayı sürdürdük. Bugün istihdamımız 31,2 milyonla ihracatımız da 253 milyar doları aşarak, Cumhuriyet tarihimizin rekor seviyelerine ulaşmıştır. Tüm bunları yaparken bütçedeki disiplinli duruşumuzu da sürdürüyoruz. Bankalarımız, güçlü sermaye yapılarıyla reel sektörümüzü desteklemeye devam ediyor.

ENFLASYONUN BOYNUNU KIRDIK: Her ne kadar yüksek enflasyon hepimizin canını yakmış olsa da, aldığımız önlemler ve kaydedilen olumlu gelişmelerle onun da boynunu geçtiğimiz aydan itibaren aşağıya kırmış durumdayız. Her ne kadar yüksek enflasyon hepimizin canını yakmış olsa da, aldığımız önlemler ve kaydedilen olumlu gelişmelerle onun da boynunu geçtiğimiz aydan itibaren aşağıya kırmış durumdayız. Küresel enerji fiyatlarındaki normalleşmeyle, önemi İzmir İktisat Kongresinde de belirtilen üretimi artırmaya yönelik politikaların uygulanmaya devam edilmesiyle ve beklentilerdeki iyileşmeyle birlikte enflasyonun önümüzdeki aylarda da çok daha belirgin şekilde düşeceğini zaten hep birlikte göreceğiz.”

Haber Merkezi