Bakan Koca’dan zam açıklaması: Kur güncellemesidir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaç fiyatlarındaki artışa yönelik soru üzerine, “İlaç fiyatlarında yapılan, kur güncellemesidir” yanıtını verdi.

Bakan Koca’dan zam açıklaması: Kur güncellemesidir
Yayınlama: 25.07.2023
A+
A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İlaç fiyatlarında yapılan kur güncellemesidir. Yılda bir kez kur güncellemesi yapılıyordu. Bir önceki yılın kurunun yüzde 60’ı şeklinde bir uygulamamız var biliyorsunuz. Ancak son 2 yıldır yerli üreticimizi korumak ve ilaç temininde sorun yaşamamak için biz bunu 6 ayda bir güncellemeye karar verdik” ifadelerini kullandı.

Koca, kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Koca, ilaç fiyatlarındaki artışa ilişkin “İlaç fiyatlarında yapılan kur güncellemesidir. Yılda bir kez kur güncellemesi yapılıyordu. Bir önceki yılın kurunun yüzde 60’ı şeklinde bir uygulamamız var biliyorsunuz. Ancak son 2 yıldır yerli üreticimizi korumak ve ilaç temininde sorun yaşamamak için biz bunu 6 ayda bir güncellemeye karar verdik. O nedenle ocakta euro kurunun Türk Lirası (TL) karşılığını 10.75 olarak güncellemiştik. Euro karşılığı TL kurunu şimdi 14.1 olarak güncelledik. İlaç alırken euro’yu 14.1 TL kabul ediyoruz. Bugün bildiğiniz gibi euro kuru reel sektörde 30’larda” dedi.

Haber Merkezi