Bakan Koca: SMA’ya karşı yeni bir dönemdeyiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada SMA’ya karşı yeni bir döneme girildiğini ifade etti. 

Bakan Koca: SMA’ya karşı yeni bir dönemdeyiz
Yayınlama: 03.02.2023
A+
A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada SMA’ya karşı yeni bir döneme girildiğini ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA hastalığıyla ilgili sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yaptı.

SMA’ya karşı yeni bir dönemde olunduğunu vurgulayan Koca, “Bugüne dek 760 bin 789 bebekle 601 bin 507 erişkinde tarama yaptık. SMA tespit edilen bebeklerin uygun olanları için erken dönemde tedavi şansı elde ettik. SMA’ya karşı yeni bir dönemdeyiz” ifadelerini kullandı.

Koca’nın paylaşımın tamamı şöyle:

“Evlilik öncesi çiftlerle yenidoğan bebekler için SMA taraması programını 2022 Mayısında başlattık. Bugüne dek 760.789 bebekle 601.507 erişkinde tarama yaptık. SMA tespit edilen bebeklerin uygun olanları için erken dönemde tedavi şansı elde ettik. SMA’ya karşı yeni bir döndemdeyiz.

SMA tanısı konup, hekimin ilaç tedavisi verdiği bebeklerin tedavilerine zaman kaybetmeden başlanmaktadır. Yenidoğan SMA tarama programında tanı alan ve Nusinersen tedavisinin yükleme dozu tamamlanan bebeklerde ilk 6 aylık süreçte sağ kalım oranı yüzde 100 olarak gerçekleşmiştir.

Genlerimizdeki SMA, bir sonraki çocuğunuzda ortaya çıkmayı bekliyorsa? SMA hastası çocuğunuz yoksa, bu, asla olmayacağı anlamına gelmeyebilir. Yeni bir çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, eşinizle, Aile Sağlığı Merkezinizde SMA riski açısından tarama yaptırın. Kan örneği yeterli.

Hasta yavrularımıza yüksek tıbbi ve insani destek, hastalığın kendisiyle bilimsel mücadele: Sağlık Bakanlığı olarak SMA konusuna yaklaşımımızın özeti budur. Umut olmak da hayal kırıklıklarını önlemek de görevimizdir. Toplum olaraksa SMA taraması konusunda bilinç sahibi olmalıyız.”

Haber Merkezi