Bakan Koca ‘Eris’ varyantı hakkında konuştu: Vakalar artıyor

Eris varyantının seyrine ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Eris varyantına yönelik yeni bir tedbir gerekmiyor. Bunu en açık şekilde zaten ifade etmiştim. Hastalığı artık çok iyi tanıyoruz ve endişe edecek hiçbir durum yok.” dedi.

Bakan Koca ‘Eris’ varyantı hakkında konuştu: Vakalar artıyor
Yayınlama: 27.09.2023
A+
A-

Eris varyantının birçok ülkede görülmesi ve vakaların artması sonucu yurttaşlar yeniden tedirginlik yaşamaya başladı. Son olarak Türkiye’de 9 kişide bu varyantın görüldüğü açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı’nın ardından Eris varyantının son durumuna dair bilgileri paylaştı. yeni tip corona virüsün (Covid-19) Eris varyantı ve endişe edilecek bir durum olup olmadığına ilişkin soruyu yanıtlayan Koca, “Bu süreçte artık hastalığı biliyoruz. Virüsü tanıyoruz. Tüm mutasyonların etkilerini ve değişiklikleri takip ediyoruz. Bu mutasyonlarda bugüne kadar hiçbir zaman virüsün ilk çıktığı dönemdeki hasta yapıcı etkisi yani virulansında artış olmadı. Olan mutasyonlar hasta yapma gücü daha zayıf olan mutasyonlar, bunu da dediğim gibi yakından takip ediyoruz. Bu anlamda kesinlikle Eris varyantına yönelik yeni bir tedbir gerekmiyor. Bunu en açık şekilde zaten ifade etmiştim. Hastalığı artık çok iyi tanıyoruz ve endişe edecek hiçbir durum yok.” şeklinde konuştu.

Koca konuşmasında Eris varyantının hasta etme gücünün daha düşük olmasına karşın bulaşıcılığının daha fazla olduğunu kaydetti.

Bu süreçte hasta sayısının arttığını dile getiren koca, “Fakat hastaneye yatış oranları oldukça düşük. Ağır hastalık yapmıyor. Daha hafif seyrediyor.” dedi.

Haber Merkezi