Baby Reindeer’in Martha’sından Netflix’e 170 milyon dolarlık dava

Baby Reindeer adlı Netflix yapımı dizide Martha karakterinin gerçek hayatta kendisi olduğunu iddia eden Fiona Harvey, iftira, kasıtlı olarak duygusal sıkıntıya sebep olma, ihmal, ağır ihmal ve tanıtım hakkını ihlal etmek suçlamasıyla Netflix’e dava açtı.

Baby Reindeer’in Martha’sından Netflix’e 170 milyon dolarlık dava
Yayınlama: 07.06.2024
A+
A-

Netflix’in büyük ilgi gören dizisi “Baby Reindeer”de, tacizci olarak tasvir edilen Martha karakterinin gerçek hayatta kendisi olduğunu iddia eden Fiona Harvey, Netflix’e 170 milyon dolarlık bir dava açtı.

Komedyen Richard Gadd’ın kendi yaşadıklarından esinlenerek kaleme aldığı ve başrolünü üstlendiği dizide, Jessica Gunning’in canlandırdığı Martha karakteri, ısrarcı bir takipçi ve tacizci olarak betimleniyor.

Fiona Harvey, Martha karakterinin kendisi olduğunu belirterek perşembe günü açtığı davada, Netflix’i iftira, kasıtlı olarak duygusal sıkıntıya sebep olma, ihmal, ağır ihmal ve tanıtım hakkını ihlal etmekle suçladı.

Harvey, fiili zararlar için en az 50 milyon dolar, ‘manevi ızdırap ve iş kaybı’ için en az 50 milyon dolar telafi edici tazminat, ‘Baby Reindeer’den elde edilen tüm kârlar’ için en az 50 milyon dolar ve cezai tazminatlar için 20 milyon dolar talep ediyor.

“YALANLAR DAHA FAZLA PARA KAZANDIRIYOR”

BBC’ye konuşan Harvey, “Netflix bu yalanları her zaman söylüyor ve hiç durmuyor çünkü bu yalanlar gerçeklerden daha fazla para kazandırıyor” dedi.

“HİÇBİR İDDİA ARAŞTIRILMADI”

Dava dosyasında Netflix’in, dizide anlatılan ve gerçek olduğu iddia edilen olayları araştırmadığı da şöyle ifade edildi:

“Netflix hiçbir şekilde Harvey’nin iddialarının doğruluğunu araştırmadı. Gadd ile Harvey arasındaki ilişkiyi -eğer varsa- anlamak için hiçbir şey yapılmadı. Saldırı, iddia edilen ısrarlı takip veya mahkûmiyet kararı gibi bilgilerin doğru olup olmadığını belirlemek için bir şey yapılmadı.”

Haber Merkezi