Ayı eti satan otomata yoğun ilgi

Ayı etinin yendiği ülkelerden olan Japonya’da ayı eti otomasyonuna yoğun ilgi. Ayı eti bölgede en çok tercih edilen etler arasında.

Ayı eti satan otomata yoğun ilgi
Yayınlama: 03.04.2023
A+
A-

İskandinav ülkeleri, Kuzey Amerika ve Rusya başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde tüketilen ayı etinin yoğun ilgi gördüğü ülkelerden biri de Japonya. Artı Gerçek‘te yer alan habere göre ülkenin kuzeyinde bulunan Akita kentinde, yerel avcılar tarafından yakalanan ayıların etlerinin satıldığı otomat, geçen yıldan bu yana tüketiciler tarafından yoğun ilgi gördü.

KİLOSU YAKLAŞIK 800 TÜRK LİRASI

Yerel basında çıkan haberlere göre 250 gramı 2 bin 200 Yen’e (yaklaşık 321 Türk Lirası) satılan ayı etleri, yakınlardaki Semboku kasabasında bulunan tren istasyonundan geçen yolcular arasında da yoğun ilgi görüyor. Yetkililerin belirlediği bölgelerde ve av sezonu içinde avlanan ayılardan elde edilen etleri, ‘yerel lezzet’ olarak sunan otomat, bölgedeki bir restoranın müşterilerine sunduğu yerel lezzetlerin turistik bir cazibeye sahip olduğunun fark edilmesinin ardından Kasım ayında hizmete sunuldu.

KİŞİ BAŞINA EN YÜKSEK OTOMAT SAYISI JAPONYA’DA

Yaklaşık 400 kilometre uzaktaki başkent Tokyo’dan dahi sipariş alan otomatta satılan ayı eti, bölgede en çok tercih edilen et türü olarak biliniyor. Japonya Otomat Sistemi İmalatçıları Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre Japonya, 2020’de 4 milyonu aşkın otomatla dünyada kişi başına en çok otomat sayısına sahip ülkeydi. Japonya’da otomatlardan, sıcak ve soğuk içecekler gibi temel gıda maddelerinin yanında yenilebilir böcekler ve hamburgerlere kadar sayısız gıda ürünü de satın alınabiliyor.

Uzmanlar, ülkedeki ayıların doğal ortamlarındaki meşe palamudu kıtlığı sebebiyle yiyecek ararken insanlarla temasa geçme olasılıklarının yükseldiğine dikkat çekiyor. Yapılan bir çalışmaya göre, 2020’de yaşanan temasların yaklaşık yüzde 40’ı ayılar insanların yaşadığı bölgelerin yakınında yiyecek aramak zorunda kaldığı için gerçekleşmişti

Haber Merkezi