Aydın: Bursa Memleket Hastanesi, sırf Şehir hastanesine kaynak aktarılmak için kapatıldı

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, 2019 yılında şehir hastanesinin açılmasının ardından kapatılan ve Covid-19 salgını ile karantina hastanesine dönüştürülen Muradiye Memleket Devlet Hastanesi’nin akıbetine ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vermişti.

Aydın: Bursa Memleket Hastanesi, sırf Şehir hastanesine kaynak aktarılmak için kapatıldı
Yayınlama: 26.12.2022
A+
A-

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın Muradiye Memleket Hastanesi’nin akıbetine ilişkin soru önergesine yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Mevcut hastane binasına güçlendirme ve tadilat işlemleri yapıldıktan sonra kamu hastanesi olarak faaliyet gösterecektir” dedi. Aydın, “İnsanlar ufacık bir tedavi için şehrin 30 km uzağına yönlendiriliyor. Şehrin göbeğinde bir hastane var. Birçok kişinin doğduğu, hatta vefatlarının olduğu hastane bir an önce hizmete açılması gerekiyor. Sırf şehir hastanelerine kaynak aktarılmak için kapatılan bu hastanelerin takipçisi olacağız” diye tepki gösterdi.

EN KISA SÜREDE İHALESİ YAPILARAK İNŞAATA BAŞLANACAKTIR

Bakan Koca, soru önergesine “300 yataklı Bursa Muradiye Memleket Devlet Hastanesi’nin 25.05.2022 tarihinde proje hizmet ihalesi gerçekleştirilmiş olup, 21.06.2022 tarihinde sözleşmesi imzalanmıştır. İhale usulü, Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği’ne göre olacaktır. Proje çalışmalarını takiben mümkün olacak en kısa sürede ihalesi yapılarak inşaata başlanacaktır. Mevcut hastane binasına güçlendirme ve tadilat işlemleri yapıldıktan sonra kamu hastanesi olarak faaliyet gösterecektir. Halkın ihtiyacına yönelik sağlık hizmeti verecek şekilde planlama yapılmıştır” yanıtını verdi.

Aydın, Bakan Koca’nın yanıtına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

ŞEHİR HASTANELERİNE KAYNAK AKTARILMAK İÇİN KAPATILAN HASTANELERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Yaklaşık 150 yıllık olan Memleket Hastanesi şu anda kapalı. 3,5 yıl önce şehir hastanesi açılırken Bursa’da 4 tane hastaneyi kapattılar, 1 tanesi de burası. Burası kocaman bir hastane ve atıl durumda duruyor. İnsanlar şu anda hastanelerden randevu alamıyor, enfeksiyondan ortalık kırılıyor. Ancak burada koskocaman bir hastane kapalı, çürümeye terk edilmiş durumda. Soru önergesi vermiştik, Bakan lütfedip cevaplamış, ‘Tadilat devam ediyor, en yakın zamanda bitireceğiz’ diyor. O en yakın zaman 3,5 yıl oldu hala bitmedi. İnsanlar ufacık bir tedavi için şehrin 30 km uzağına yönlendiriliyor. Şehrin göbeğinde bir hastane var. Birçok kişinin doğduğu, hatta vefatlarının olduğu hastane bir an önce hizmete açılması gerekiyor. Sırf şehir hastanelerine kaynak aktarılmak için kapatılan bu hastanelerin takipçisi olacağız. Ve soru önergesinde 2 cümleyle geçiştirdiğiniz durumu da en yakın zamanda iktidarımızda biz çözeceğiz.”

Haber Merkezi