Atatürk dizisinin yayın tarihleri belli oldu

Atatürk dizisinin yayın tarihleri belli oldu. 29 Ekim’de televizyonda yayınlanacak dizinin ilk üç bölümünden seçilen sahneler birinci kısım, diğer üç bölümünden seçilen sahneler de ikinci kısım olarak sinemalarda gösterilecek.

Atatürk dizisinin yayın tarihleri belli oldu
Yayınlama: 15.08.2023
A+
A-

Disney+’da yayınlanması planlanan ancak daha sonra şirketin aldığı bir kararla platformda değil, sinemalarda ve televizyonda gösterileceği açıklanan ‘Atatürk’ dizisinin yayın tarihleri açıklandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü etkinliklerinin parçası olarak 29 Ekim 2023 tarihinde FOX TV’de yayınlanacak.

İKİ FİLM HALİNDE GÖSTERİME GİRECEK

Ayrıca dizinin 6 bölümlük serisi, 3’er bölümden oluşacak 2 film halinde Türkiye’deki sinemalarda gösterime girecek.

İlk 3 bölümden oluşan film 3 Kasım Cuma günü sinemalarda gösterime girecek. Dizinin 4-5-6’ncı bölümlerinden oluşan ikinci kısmı ise 6 Ocak Cumartesi günü sinemalarda izleyiciyle buluşacak.

Filmin yapım ve yönetmen ekibi, önümüzdeki günlerde konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyecek.

Türkiye’de geçen yıl yayın hayatına başlayan Disney Plus, yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı başrolünde Aras Bulut İynemli’nin yer aldığı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğinden kesitlerin anlatıldığı Atatürk dizisinin yayın tarihleri belli oldu.

DİZİDE ROL ALAN İSİMLER

“Bodrum Masalı”, “Kaybedenler Kulübü”, “7’nci Koğuştaki Mucize”, “Martıların Efendisi”, “Beni Çok Sev”, “Ferhat ile Şirin”, “Kuzey Güney”, “Aşk ve Ceza”, “Devrim Arabaları” gibi çok sayıda film ve dizinin de yönetmeliğini yapan Mehmet Ada Öztekin’in yönetmeni olduğu Atatürk dizisinde; Mustafa Kemal Atatürk’ü Aras Bulut İynemli canlandırıyor.

Dizideki diğer karakterler ise şöyle;

Songül Öden- Zübeyde Hanım, Mehmet Günsür-Ali Rıza Efendi, Sarp Akkaya- Enver Paşa, Berk Cankat – Ali Fuat Cebesoy, Esra Bilgiç – Madam Corinne, Sahra Şaş – Makbule Atadan, Bertan Asllani – Ali Fethi Okyar, Beran Kotan – Ömer Naci, Emre Mete Sönmez – Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğu.

NE OLMUŞTU?

Aldığı küresel bir kararla, 2024 yılına kadar orijinal yerli yapımlara kitaplığında yer vermeyeceğini duyuran Disney+, Atatürk dizisini bu yıl içinde yayınlama kararı alarak bir istisna yapmıştı.

Daha önce ABD’deki Amerika Ulusal Ermeni Komitesi’nin (ANCA) dizinin içeriğiyle ilgili itirazı da Türkiye’de tartışma konusu olmuştu.

Kısa süre sonra dizinin Disney+’da değil, şirketin mülkiyet haklarına sahip olan FOX’ta 29 Ekim’de yayınlanacağının duyurulmasının ardından tepkiler büyümeye devam etmiş ve RTÜK Başkanı Şahin, kuruluşun savunmasının alınmasına ve inceleme başlatılmasına karar verildiğini açıklamıştı.

Çekilen bölümlerin, 3 Kasım’dan itibaren sadece Türkiye’deki sinemalarda gösterilecek uzun metrajlı bir filme dönüştürüleceği de iddia edildi.

Tepkilerin ardından The Walt Disney Company’den dizinin akıbetiyle ilgili yapılan son açıklamaya göre, çekilen bölümler sinema filmi olarak da gösterilecek.

Haber Merkezi