Araştırma: Yalnızlık insanı öldürüyor

Son 20 yılda 2.2 milyon kişi üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma, yalnızlığın erken ölüm riskini yüzde 14 artırdığını ortaya koydu. Sosyal izolasyonun da bu riski yüzde 32 oranında yükselttiği tespit edildi.

Araştırma: Yalnızlık insanı öldürüyor
Yayınlama: 01.07.2023
A+
A-

Son 20 yılda 2.2 milyon kişi üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma, yalnızlığın erken ölüm riskini yüzde 14 artırdığını ortaya koydu. Sosyal izolasyonun da bu riski yüzde 32 oranında yükselttiği tespit edildi. Aynı çalışma, kanser ve kalp-damar hastalıkları gibi ölümcül sağlık sorunlarıyla ilişkili ölüm riskinde de yalnızlık ve sosyal izolasyonun önemli bir etkisi olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, bu faktörlerin, alkol tüketimi, sigara kullanımı ve obezite gibi geleneksel risk faktörleriyle aynı derecede etkili olduğunu vurguladılar.

Harbin Tıp Üniversitesi Dr. Wu Lien Bilim Vakfı tarafından desteklenen bu araştırma, 20 ülkede yapılan çalışmaların bir derlemesini içeriyor. Araştırma, yalnızlık, sosyal izolasyon ve ölüm riski arasındaki ilişkiyi inceleyen 90 prospektif kohort çalışmasını sistematik bir şekilde analiz etti. Araştırmaya dahil edilen 2 milyon 205 bin 199 kişi üzerinde yapılan bu çalışmalar, yalnızlık ve sosyal izolasyonun genel nüfusta ölüm riskini artırdığını gösterdi. Çalışmaların çoğu Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Japonya, Kore ve Finlandiya gibi gelişmiş ülkelerde gerçekleştirildi.

Haber Merkezi