Antarktika alarm veriyor: Türkiye büyüklüğünde buzul kaybı!

Antarktika’da Türkiye büyüklüğünde buz kaybı yaşandı. 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında elde edilen bulgular, küresel iklim değişikliğinin etkilerini gözler önüne seriyor. Horseshoe Adası’ndaki araştırmalar, kar ve buzul alanlarında önemli erimeler olduğunu ve bu durumun küresel ısınmayı hızlandırabileceğini ortaya koyuyor.

Antarktika alarm veriyor: Türkiye büyüklüğünde buzul kaybı!
Yayınlama: 02.03.2024
A+
A-

Antarktika, gezegenimizin en soğuk ve en kurak kıtası olarak bilinirken, son yapılan ölçümlere göre Türkiye’nin yüz ölçümüne eş değer büyüklükte bir buz kaybına uğradığı saptandı. Bu önemli bulgu, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü’nün koordine ettiği 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında elde edildi. Küresel iklim değişikliğinin etkilerini detaylı bir şekilde incelemeyi amaçlayan bilim insanları, son üç yılda yürüttükleri projelerden topladıkları verileri analiz ederek kapsamlı bir rapor hazırladılar.

Horseshoe Adası’nda Türkiye’ye ait bilimsel araştırma kampı yakınlarında kurulu sabit GNSS istasyonları aracılığıyla, atmosferik su buharı, deniz seviyeleri, buz ve kar örtüsü gibi kritik parametrelerin sürekli olarak izlendiği bu çalışmada, özellikle su buharı miktarındaki artışın küresel ısınma ile doğrudan ilişkili olduğu belirlendi. Ayrıca, İHA ve uydu tabanlı tekniklerle yapılan ölçümler, kar ve buzul alanlarında kayda değer bir erimenin meydana geldiğini gösterdi.

Bilim seferi kapsamında Horseshoe Adası’ndaki özel olarak belirlenen test alanlarında İHA ile yapılan görüntüleme çalışmaları, 2022 ve 2023 yılları arasında, 100 metrekarelik kar ve buzul alanlarında ortalama 7 metreküp azalma yaşandığını ortaya koydu. Bu durum, sadece bir yıl içinde kar ve buzul örtüsünde yüzde 11 civarında bir kaybın olduğunu ve önemli erimeler sonucu buzul çatlakları ile su birikintilerinin oluştuğunu gösteriyor. Bilim insanları, bu hızla devam eden erimenin atmosfere daha fazla su buharı salınımına ve sera gazı konsantrasyonlarının artmasına yol açarak küresel iklim değişikliğini hızlandıracağı konusunda uyarıyorlar.

Haber Merkezi