Anket: Seçim ikinci tura kalırsa Erdoğan 4 aday karşısında kaybediyor

MetroPoll Araştırma, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması halinde Erdoğan’ın karşısına çıkabilecek dört adayın oy oranlarına dair anket sonuçlarını yayınladı. Ankete göre Erdoğan dört adayın da gerisinde kaldı.

Anket: Seçim ikinci tura kalırsa Erdoğan 4 aday karşısında kaybediyor
Yayınlama: 30.12.2022
A+
A-

MetroPoll Araştırma cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması halinde adayların ne kadar oy alacaklarına dair bir anket düzenledi.

Anketin sonuçlarının gazeteci İsmail Saymaz bugünkü köşe yazısında paylaştı.

Ankette Erdoğan’ın, Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener ile ikinci tura kalması durumunda oyların ne şekilde olacağı bilgisin yer verildi. Erdoğan dört senaryoda da kaybeden taraf oldu.

Buna göre ankette Erdoğan’ın karşısında en fazla oy alan muhalefet adayı Mansur Yavaş oldu. Erdoğan yüzde 36 oy alırken, Yavaş yüzde 51.2 oy alıyor.  Bu ay kararsızlar, protesto oy ve fikir belirtmeyenler yüzde 12.9’u buluyor.

İMAMOĞUL OYUNU 7.7 PUAN YÜKSELTTİ

Erdoğan’ın Ekrem İmamoğlu’yla gireceği bir seçim yarışında İmamoğlu’na oy vereceğini söyleyen seçmenlerin oranı yüzde 50.6. Erdoğan’ın oy oranı ise yüzde 38.2. Geçen ay bu rakam yüzde 42’ye yüzde 42.9’du. Erdoğan 4.2 puan düşerken, İmamoğlu 7.7 puan yükseldi.

Olası bir Kılıçdaroğlu-Erdoğan ikinci tur yarışında 4.8 puan farkla ankette önde gidiyor. Buna göre Kılıçdaroğlu’nun oy oranı yüzde 44.9, Erdoğan’ın oy oranı ise yüzde 40.1 olarak açıklandı.

Erdoğan ile Meral Akşener yarıştığında ise Erdoğan yüzde 41.1, Akşener yüzde 42.9 oy alıyor.

Haber Merkezi