Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Sinan Ateş açıklaması

Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş cinayeti hakkında yürütülen soruşturmada davaya başından beri bakan savcının yerine başka bir savcı atandığı iddialarına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yanıt verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Sinan Ateş açıklaması
Yayınlama: 19.01.2023
A+
A-

Ankara uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetiyle ilgili yürütülen soruşturmada yeni gelişmeler devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde soruşturmayı yürüten savcının izne ayrıldığı, yerine ise ülkücü camiaya yakın bir isim olan Durdu Özer’in geçtiği haberleri gündeme gelmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bir açıklama yayınlayarak cinayet soruşturmasına bir cumhuriyet savcısı daha görevlendirildiğini duyurdu.

İLAVETEN BİR CUMHURİYET SAVCISI DAHA GÖREVLENDİRİLDİ

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyet Başsavcılığımızca maktül Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma ile ilgili olarak yapılan bir kısım haberler üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Anılan soruşturmada Cumhuriyet savcısının değiştirildiği şeklindeki haberler gerçeği yansıtmadığı gibi olayın kapsamına binaen mevcut Cumhuriyet savcısına ilaveten bir Cumhuriyet savcısı daha görevlendirilerek iki Cumhuriyet savcısının soruşturmayı birlikte yürütmesine karar verilmekle, olayın ardından mevcutlu olarak soruşturma evrakının getirildiği tarihte nöbetçi olan başsavcı vekilinin kontrolünde devam etmekte iken iş bölümü çerçevesinde soruşturma tevzi edilerek suç vasfına göre ve çalışma yönergesi uyarınca ilgili başsavcı vekilince koordine edilmektedir. Halihazırda soruşturma kapsamında 13 şüpheli tutuklanmış, 4 şüpheli hakkında ise adli kontrol tedbiri uygulanmıştır ve soruşturma titizlikle yürütülmektedir.”

Haber Merkezi