Altın Portakal’da sular durulmuyor: Bakanlık salon tahsisini iptal etti

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dün 60’ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilme kararının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı da festival için verdiği Antalya Spor Salonu tahsisini iptal etti. Bakanlık “Belgeselde FETÖ Terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması nedeniyle, tahsisi yapılan salonun tahsisi iptal edilmiştir” açıklamasını yaptı.

Altın Portakal’da sular durulmuyor: Bakanlık salon tahsisini iptal etti
Yayınlama: 29.09.2023
A+
A-

Kanun Hükmü belgeselinin 60’ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması seçkisine, yaşanan tartışmaların ardından geri alınması üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı da festivalden çekildiğini açıkladı. Bakanlık, festivalin yapılacağı Antalya Spor Salonu’nun tahsisini iptal etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı da festivalden ‘FETÖ propagandası yapıldığı’ gerekçesiyle çekildiğini dün duyurmuştu.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklama şöyle:

“Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Antalya Spor Salonumuz tahsis edilmişti. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde ‘Kanun Hükmü’ adlı belgeselde mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılması nedeniyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden desteğimizi çekmiş bulunmaktayız.

Belgeselde FETÖ Terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması nedeniyle, tahsisi yapılan salonun tahsisi iptal edilmiştir. Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelenin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır.”

BELGESEL İKİNCİ KEZ SEÇKİDEN ÇIKARILDI

Yönetmen Nejla Demirci’nin ‘Kanun Hükmü’ belgeseli 60’ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması seçkisinden belgesel filmde yer alan kişi hakkında yargılama sürecinin devam ettiği gerekçesiyle çıkarılmıştı. Bu kararın ardından jüri üyeleri, yönetmenler ve yapımcılar belgeselin seçkiye geri alınması şartıyla görevlerini yerine getirebileceklerini açıklamıştı. Festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, dün belgeselin yeniden seçkiye alındığını ilan etmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise belgeselin seçkiye tekrar alınmasına tepki göstererek festivalden çekildiğini duyurmuştu. Boyacıoğlu, dün Kanun Hükmü’nün ikinci kez seçkiden çıkarıldığını açıklamıştı.

ANKA