Altılı Masa toplantısı sona erdi: Seçimin kazananı Millet İttifakı olacak

Bugün İYİ Parti’nin ev sahipliğinde 11’incisi düzenlenen Altılı Masa toplantısının açıklama metninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez aday olamayacağı ve Anayasa’nın yok sayılmasının kabul edilemeyeceği dile getirildi.

Altılı Masa toplantısı sona erdi: Seçimin kazananı Millet İttifakı olacak
Yayınlama: 26.01.2023
A+
A-

İYİ Parti ev sahipliğinde 11’inci kez bir araya gelen Altılı Masa liderleri toplantı sonrası liderlerin imzasının yer aldığı açıklama metni yayınlandı.

Altılı Masa’nın bugünkü toplantı gündeminde İsveç’te Kuran yakılması da yer aldı. Kuran’ın yakılmasını nefret suçu olarak gördüklerini söyleyen liderler, buna göz yuman hükümetleri de kınadıklarını söyledi. Türkiye’nin seçim dönemlerinde dış politikada yaşanan provokasyonların da dikkatle takip edildiği açıklandı.

Türkiye’nin hukuksuzluk, kanunsuzluk ve başıbozuklukla hareket eden bir hükümet tarafından yönetildiğinin ifade edildiği açıklamada, yasa gereği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hiçbir şekilde 14 Mayıs’taki seçimde yeniden aday olamayacağı ifade edildi. Erdoğan’ın üçüncü kez aday olmasının demokrasi tarihine eklenen bir kara sayfa olduğu söylenilirken, “Anayasa’yı yok sayan bu başıboşluğu kabul etmediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.” denildi.

“BAŞÖRTÜSÜ TEKLİFİ KADINLARI KORUMUYOR”

Seçim hangi tarihte yapılırsa yapılsın hazır olduklarını söyleyen liderler, seçimin kazananının da Millet İttifakı olacağını dile getirdi.

Açıklamada Cumhur İttifakı’nın TBMM’ye sunduğu başörtüsü ile ilgili Anayasa değişikliği önerisinin başörtülü kadınların dini inancını sorgular nitelikte hazırlandığı ve sonuçlarının da başörtülü kadınları korumak yerine tersi sonuçlar yaratacağı belirtildi.

Toplantıda seçim sonrası güçlendirilmiş parlamenter sistemli yönetime dair somut adımlar atıldığı, 30 Ocak’ta kamuoyuyla paylaşılacak olan “Ortak Politikalar Mutabakat Metni” konusunda anlaşma sağlandığı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının nasıl belirleneceğinin konuşulduğu açıklandı.

Bir sonraki Altılı Masa toplantısı Saadet Partisi ev sahipliğinde 13 Şubat Pazartesi günü gerçekleştirilecek.

Haber Merkezi