Akşener Kılıçdaroğlu görüşmesinde hangi konular ele alındı?

Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun görüşmesinin ardından bir açıklama henüz yapılmadı. Görüşme 2 saat 15 dakika sürdü. Ne konuşulduğu merak konusu. Kulis haberlerine göre görüşmenin sıcak bir atmosfere işaret ettiği söyleniyor.

Akşener Kılıçdaroğlu görüşmesinde hangi konular ele alındı?
Yayınlama: 28.12.2022
A+
A-

Aralarında gerilim olduğu bir süredir konuşulan Akşener ve Kılıçdaroğlu, dün akşam yemeğinde biraraya geldi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener arasında, Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel tesislerinde yapılan 2 saat 15 dakikalık görüşme sonrasında açıklama yapılmazken, kulislere sızan bilgiler ‘sıcak ve olumlu bir atmosfer’e işaret ediyor.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, baş başa gerçekleşen görüşme için CHP kanadından ilk değerlendirme “Daha önce de böyle ikili görüşmeler oldu. Bu görüşme de onlardan çok farklı değildi. Gayet sıcak ve olumlu bir atmosferde geçti” şeklinde oldu.

‘ÜLKENİN GELECEĞİ SÖZ KONUSU’

CHP’li bir MYK üyesi de iki parti arasında kriz olduğu iddiaları ile ilgili “Sorun elbet olabilir ama kriz yok. Bizler farklı partileriz, ama müzakere, istişare ile bunları çözüyoruz” dedi. CHP’li yetkili, “Hükümet programı, ortak yönetim çalışmasında sona geldik. Bunlar önemli gelişmeler. 5 Ocak’taki toplantıdan sonra daha da netleşecek her şey. En son da aday konusu ele alınacak” diyerek şu ifadeleri kullandı: “Masayı enfekte etme girişimlerine prim vermeyeceğiz. Masanın gündemi takviminde işliyor. Evcilik oynamıyoruz. Ülkenin geleceği söz konusu. Hepimiz de bu sorumlulukla hareket ediyoruz.”

HANGİ KONULAR ELE ALINDI?

Cumhuriyet gazetesinden Sarp Sağkal’ın edindiği kulis bilgilerine göreyse, buluşmada buzlar erirken ortak hükümet programı da masaya geldi. Kulislerde, Akşener’in Kılıçdaroğlu’na, “adaylıkla ilgili” önerilerini dile getirdiği de ileri sürüldü. İkilinin hem altılı masanın yol haritasını hem de 5 Ocak’ta yapılacak yeni zirveyi masaya yatırdığı öğrenildi. İki liderin görüşmede başörtüsü konusunda AKP ve MHP’nin getirdiği anayasa değişikliğinin de ele alındığı belirtildi.

Kılıçdaroğlu’nun dün Akşener ile bir araya gelmeden önce partisinin Ankara’daki kurmaylarıyla genel merkezde kısa süreli bir görüşme yapıldığı da belirtildi.

Haber Merkezi