ABD Rusya’nın ‘ilhak’ açıklamasına tepki gösterdi

ABD Rusya’nın ‘ilhak’ açıklamasına tepki gösterdi
Yayınlama: 01.10.2022
A+
A-

Haber Merkezi

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’nın bazı bölgelerindeki “ilhak” kararının ardından aralarında Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ile Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak’ın da bulunduğu yüzlerce kişi ve şirkete uygulanan yaptırımın detaylarını açıkladı.

ABD toplamda 278 kişiyi yaptırım listesine ekledi. Listede 2 uluslararası tedarikçi de var. Rusya’nın finansal altyapısının 3 kilit lideri ve bazı üst düzey Rus yetkililerin yakın aileleri de liste içerisinde. Ayrıca sanayi alanından 14 kişi bulunuyor.

RUSYA MERKEZ BANKASI BAŞKANI LİSTEDE

Açıklamada, Rusya’ya siyasi veya ekonomik destek sağlamaları halinde Rusya dışındaki uluslararası aktörlere yönelik artan yaptırım riskine karşı uyaran yeni bir kılavuz da yayınlandı.

“Kremlin’in savaşını” desteklediği gerekçesiyle, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ve Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova’nın yaptırım listesinde yer aldı.

ABD SEYİRCİ KALMAYACAK

Hazine Bakanı Janet Yellen, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın bazı bölgelerinin ilhak edilmeye çalışılmasına “seyirci kalmayacaklarını” vurguladı. “Hazine Bakanlığı, ABD hükümeti ve müttefiklerimiz, bu savaşta ve bu sözde referandumlarda suç ortağı olan Rusya içindeki ve dışındaki kişi ve şirketlere karşı hızlı ve sert önlemler almaktan çekinmeyecek.”