Google 12 bin kişiyi işten çıkaracak

Dünya’da en yaygın kullanılan arama motoru Google’ın çatı şirketi, yaklaşık 12 bin kişiyi işten çıkaracağını söyledi. Google son aylarda maliyetlerini düşürmek için çeşitli kararlara imza atarken buna neden olan gelişmelerin ise küresel ekonomik daralmanın olduğu belirtiliyor.

Google 12 bin kişiyi işten çıkaracak
Yayınlama: 20.01.2023
A+
A-

Ünlü teknoloji devi Google’ın çatı şirketi Alphabet, 12 bin kişiyi işten çıkaracak. Şirketin küresel işgücünün yüzde 6’sına denk düşen işten çıkarma kararıyla ünlü teknoloji devi, pandeminin ardından küçülmeye giden teknoloji şirketleri arasına katılmış oldu.

Google CEO’su Sundar Pichai, çalışanlara bugün gönderdiği bir bilgi notunda, işten çıkarmaların küresel çaptaki tüm operasyonları etkileyeceğini belirterek, “Bizi bu noktaya getiren kararların tüm sorumluluğunu üstleniyorum” dedi. Pichai, ABD’de çalışan personelin de işten çıkarma dalgasından etkileneceğini sözlerine ekledi.

‘YAPAY ZEKA YATIRIMLARI BİR FIRSAT’

Binlerce çalışanın işten çıkarıldığını duyurduğu notta geleceğe dair umutlu olduğunu belirten Pichai, “Böylesi anlar odağımızı keskinleştirmek, maliyetlerimizi yeniden yapılandırmak ve sermayemizi en önceliklerimize yönlendirmek için önemli anlardır” dedi. Google CEO’su şirketin yapay zekaya yaptığı yatırımlar ve ürünlerinin yarattığı değer sayesinde Google’ın önünde önemli bir fırsat bulunduğunu öne sürdü.

KARAR İLK DEĞİL

Google, son aylarda maliyetlerini düşürmek için bir dizi hamle yapmış ve yeni nesil Pixelbook dizüstü bilgisayarının üretimini iptal etmişti. Öte yandan bulut tabanlı oyun hizmeti Stadia da kalıcı olarak kapatıldı. Alphabet’in bioteknoloji birimi olan Verily da bu ayın başlarında çalışanlarının yüzde 15’ini işten çıkarmıştı.

2022’DE TEKNOLOJİ SEKTÖRÜNDE 150 BİN KİŞİ İŞTEN ATILDI

Küresel ölçekte Merkez Bankaları’nın izlediği parasal sıkılaşma politikasına eşlik eden zayıf talep ve Çin’deki ekonomik yavaşlamayla beraber artan resesyon endişesi teknoloji devlerini toplu işten çıkarmalara sevk ediyor. Bugüne kadar kâr oranlarını korumak isteyen pek çok teknoloji devi toplamda binlerce insanı etkileyecek işten çıkarma kararlarını duyurdu.

Küresel ölçekte işten çıkarmaları izleyen Layoffs.fyi’ye göre, salgın kaynaklı talep patlaması hızla azalırken, teknoloji şirketleri 2022’de 150 binden fazla işçiyi işten çıkardı ve dünyanın en büyük ekonomilerindeki büyüme oranları düştükçe işten çıkarmaların devam etmesi bekleniyor.

İşte büyük teknoloji şirketlerinin son haftalarda duyurduğu işten çıkarmalardan bazıları:

Microsoft: 10 bin kişi

Amazon: En az 18 bin kişi

Meta (Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi): En az 11 bin kişi

Intel: Toplamda kaç kişiyi işten çıkaracağını açıklamayan ünlü yonga üreticisi, bu yıl içinde maliyetlerini işçi çıkararak 3 milyar dolar azaltmayı hedeflediğini açıkladı

Microsoft: Yaklaşık bin kişi

Twitter: 7 bin 500 kişi

Lyft Inc: 750 kişi

Hewlett Packard: 6 bin kişi

Bu rakamlara enerji, sağlık, finans ve perakende sektöründe duyurulan işten çıkarmalar eklendiğinde 2023’te en az 68 bin kişinin işini kaybetmesi bekleniyor.

Haber Merkezi