12 yıllık hikayeye göç molası: Yaren Leylek, Adem Amca’ya veda etti

12 yıldır Karacabey’deki Eskikaraağaç köyüne gelerek dostluk kurduğu Adem Amca’nın misafiri olan Yaren Leylek’in göç yolculuğu başladı. Yaren Leylek, eşi Nazlı ile birlikte Afrika’ya doğru göç etti.

12 yıllık hikayeye göç molası: Yaren Leylek, Adem Amca’ya veda etti
Yayınlama: 10.09.2023
A+
A-

Bursa’nın Karacabey ilçesi Eskikaraağaç köyünün sembolü haline gelen Yaren Leylek ve Adem Amca’nın dostluğu 12 yılı geride bıraktı.

Her yıl Eskikaraağaç köyüne gelen Yaren Leylek, göç zamanının gelmesiyle birlikte mevsimin daha sıcak geçtiği ülkelere doğru yolculuğuna başladı.

Her yıl doğaseverler tarafından ilgiyle takip edilen dostluğun tüm Türkiye’de duyulmasını sağlayan yaban hayatı fotoğrafçısı Alper Tüydeş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Yaren Leylek’in eşi Nazlı ile birlikte Afrika’ya doğru göç yolculuğunun başladığını duyurdu.

Tüydeş şu ifadeleri paylaştı:

“Yaren Leylek ve eşi Nazlı dün sabah Adem Amca ile vedalaştıktan sonra göç yolculuğuna çıktılar. Akşam Adem Amca yuvada olmadıklarını söyledi. Böylece Leylek Köyünün de son leylekleri köyden ayrılıp Afrika’ya doğru yola koyulmuş oldu. Böylece hikayenin 12. yılı geride kaldı. Artık hepimiz baharı bekleyip bu güzel hikayenin kahramanlarının bir araya gelmesini bekleyeceğiz.”

YAREN LEYLEK’İN HİKAYESİ DÜNYAYA YAYILDI

Türkiye’yi Avrupa Leylek Köyleri Birliğinde temsil eden tek köy olan Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç Leylek Köyü, her yıl göç döneminde on binlerce leyleğin geçtiği bir göç rotası üzerinde. Köy, aynı zamanda yerleşik leyleklere de ev sahipliği yapıyor.

Bundan 12 yıl önce, Uluabat Gölünde balık tutarken kayığına konan Yaren Leylek ile dostluğu başlayan Adem Yılmaz’ın tanık olduğu bu hikaye, fotoğraflanmasıyla birlikte uluslararası bir üne de kavuşmuştu. Hikâye, Yunanistan’da gölge oyunu olarak oynatılırken Avusturya ve Almanya’da ders kitaplarına konu oldu. 2019 yılında Burak Doğansoysal’ın filme aldığı ve Karacabey Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Yaren’ adlı belgesel ise Prag Film Ödüllerinden en iyi belgesel ünvanlıyla dönmüştü. Geçtiğimiz yıl ise Karacabey Belediyesi, Balıkçı Adem ve Yaren Leylek’in heykelini yaptırarak, hikayenin köy meydanında ölümsüzleşmesini sağlamıştı.

Haber Merkezi