TTB’den korona virüsü açıklaması: Test yapılmazsa…

Yeni varyantların yayılım gösterdiği çeşitli ülkelerde açıklandı. Korona virüsünün olası bir tehlikeye neden olup olamayacağına dair Türk Tabipleri Birliği (TTB) yaptığı açıklama ile “test yapılmazsa yeni varyant olup olmadığı bilinemez” dedi.

TTB’den korona virüsü açıklaması: Test yapılmazsa…
Yayınlama: 30.08.2023
A+
A-

Korona virüsünün yeni varyantları bazı ülkelerde yayılırken, Türkiye’de bu konuda net bir bilgi yok. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu, yeni varyantlar nedeniyle vaka sayılarının artabileceğine dikkat çekti. TTB, bakanlığın, yeni varyanta ilişkin tutumunu da eleştirdi.

Hükümetin salgın döneminde tüm kararlarında toplum sağlığı yerine sermayenin çıkarlarını tercih ettiğini vurgulayan TTB “Yetersiz, bilimsel olmayan düzenlemeler salgının yayılımını önleyemediği gibi sosyal ve maddi olarak bir başına bırakılan toplum için salgını adeta işkence haline getirerek salgına karşı toplumsal direnci kırmıştır. Günümüze kadar uygulanan yanlış politikalar, ileride bulaşıcı hastalıkların oluşturabileceği ciddi tehlikelere verilebilecek toplumsal cevabı da zayıflatmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

‘VİRÜS MUTASYON GEÇİRMEYE DEVAM EDİYOR’

TTB, virüsün mutasyon geçirmeye devam ettiğini vurgulayarak, şu açıklamayı yaptı:

“DSÖ’nün izleme aldığı iki yeni Omicron alt varyantı; EG.5 (Eris) ve BA.2.86’dır. Bunlardan Eris tüm dünyada azalan taramalara karşın, salgında ‘yaz piki’ ne yol açmış ve hastaneye yatışlara da yansımıştır. Pirola olarak adlandırılan BA.2.86 ise ‘hipermutant’tır. Aşı ve hastalıkla ilişkili bağışıklıktan kaçabileceği endişe vericidir.

YAZ BOYU ALIŞILMADIK SALGIN GÖRÜLDÜ

DSÖ ve ilgili kuruluşlar salgın taramalarının sürdürülmesi ve yeni sezonda, sonbaharda, ileri yaş ve eşlikçi hastalıkları olanların aşı tekrarı ve bireysel önlemler ile korunmalarının önemine dikkat çekmektedir.

Hekimler tüm yaz boyunca süregiden ‘yaz gribi’ gibi alışılmadık bir salgın ile karşı karşıya olduğumuzu belirtmektedir. Ancak bireysel ve atık su taramaları yapılmadığı için ülkemizde ‘yaz gribi’ ve ‘ishal’ salgınları ile Covid-19 yeni varyantları arasındaki bağlantı kurulamamaktadır. Dolayısıyla Sağlık Bakanı’nın söylediği gibi yeni varyantların ülkemizde görülmediğini söylemek kanıta dayalı değildir. Çünkü test yapılmazsa virüs de tespit edilemez.

HAZIRLIK YOK

Ayrıca salgının yeniden alevlenmesine yönelik bir hazırlık da görülmemektedir. Sağlık Bakanlığı web sitesinde COVID-19’a yönelik paylaşılan son veriler Mart 2023’e aittir. Dolayısıyla Sağlık Bakanı’nın konuyla ilgili son açıklamaları da yalnızca salgının eskisi gibi yıkıcı olmayacağına dair teselliye yönelik kalmıştır.

AŞI ORANI YETERSİZ

Geldiğimiz noktada, Türkiye nüfusunda Covid-19 aşısı ile iki doz aşılananların oranı yüzde 62,4’tür. Üç doz aşılananların oranı ise yalnızca yüzde 33,1’dir. 2023 senesinde yapılan toplam Covid-19 aşısı sayısı yaklaşık 110 bin, içinde olduğumuz ağustos ayında ise bu sayı yalnızca bin civarındadır. Öyle bir noktadayız ki, ülkedeki sağlık çalışanlarının dahi önemli bir kısmı Covid-19 aşılarından bazılarına güven duymamaktadır. Aşı kararsızlığı, önümüzdeki salgınlar için acil olarak başa çıkmamız gereken en önemli konulardan biri olarak karşımızdadır.

SALGIN BİTMEDİ

Covid-19 bitmedi, halen hayatımızda duruyor. Yaşlı ve kronik hastalar başta olmak üzere toplumun hem COVID-19 hem de diğer bulaşıcı hastalıklardan korunması için gerekli önlemlerin alınması, Covid-19 salgını süresince yapılan hatalardan ders çıkarılıp aşı kararsızlığıyla mücadele dahil toplum sağlığına yönelik her türlü düzenlemenin toplumun da içinde olduğu şekilde yapılması gelecek için hayati önemdedir.”

Haber Merkezi