Öğle saatlerinde festival seçkisine alınan ‘Kanun Hükmü’ tekrar çıkarıldı

‘Kanun Hükmü’ Antalya Altın Portakal seçkisinden tekrar çıkarıldı. Festival Yönetmeni Boyacıoğlu yaptığı açıklamada, “oldukça yüksek sesle tepkilerini dile getiren sinema sektöründen gereken desteği göremedik” ifadelerini kullandı.

Öğle saatlerinde festival seçkisine alınan ‘Kanun Hükmü’ tekrar çıkarıldı
Yayınlama: 28.09.2023
A+
A-

60’ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin belgesel seçkisinden, “Filmdeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği” iddiasıyla çıkartılan “Kanun Hükmü” filminin festival yönetiminin kararıyla yeniden seçkiye alınmasının ardından festival seçkisinden tekrar çıkarıldığı duyuruldu.

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu’nun yaptığı açıklamada “oldukça yüksek sesle” tepkilerini dile getiren sinema sektöründen gereken desteği göremediklerini dile getirerek “kendini sinema emekçileri adına sorumlu hissederek hareket eden bizler olayın sorumlusu ve suçlusu olarak gösterilmek isteniyoruz. Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Bu aşamada yeni bir karar alarak “Kanun Hükmü” adlı belgeseli 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kanun Hükmü” filminin festival seçkisinde yer alması sebebiyle hakkında soruşturma açıldığını da ifade eden Boyacıoğlu, “Bu soruşturmayla birlikte benim ve ekibimin can güvenliği ile ilgili tehditler de oldukça yüksek perdeden devam etmektedir” dedi.

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Bugün, iki bakanlık tarafından yapılan açıklamalar üzerine, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışmasında yer alan “Kanun Hükmü” adlı filmin festivaldeki varlığı nedeniyle şahsım adına soruşturma açıldığı bilgisi tarafıma ulaşmıştır.

Bu soruşturmayla birlikte benim ve ekibimin can güvenliği ile ilgili tehditler de oldukça yüksek perdeden devam etmektedir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali ekibi tüm tarafların sesim kulak vermek adına ilgili filmi yeniden seçkiye alırken, yine festivalin birliğini ve bütünlüğünü düşünmüştür. Oysa, oldukça yüksek sesle tepkilerini dile getiren sinema sektöründen gereken desteği göremedik.

Geldiğimiz noktada kendini sinema emekçileri adına sorumlu hissederek hareket eden bizler olayın sorumlusu ve suçlusu olarak gösterilmek isteniyoruz. Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir.

Bu aşamada yeni bir karar alarak “Kanun Hükmü” adlı belgeseli 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarıyoruz.”

 

NE OLMUŞTU?

Bu yıl 60’ıncısı düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Belgesel Film Yarışması kategorisinden ‘Kanun Hükmü’nün çıkartılması, sansür tartışması başlatmıştı.

Filmin yönetmeni Nejla Demirci tepki göstererek, kararın sinema ve belgesellere yapılan bir darbe olduğunu söyledi.
Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması ve Belgesel Film Yarışması jüri üyeleri de, meslektaşlarıyla yan yana duracaklarını açıkladı. Jüri üyeleri imzalı ortak açıklamada, filmin Belgesel Yarışma seçkisine geri alınmasıyla görevlerini yerine getireceklerini duyurdu.

27 YÖNETMEN DE FİLMİNİ ÇEKTİ

Jüri üyelerinin filmin seçkiye geri alınmazsa görev yapmayacaklarını açıklamasının ardından 27 yönetmen ve yapımcı da filmlerinin festivalde yer almayacağını duyurmuştu.

Kararla ilgili şu açıklama yapılmıştı:

“60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kisa Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları olarak aşağıda imzası bulunan bizler, ‘Kanun Hükmü’ filminin yarışma programından çıkartılmasını, sanatsal ifade özgürlüğüne açık bir tehdit olarak görüyoruz. Özü itibariyle topluma ait olan festivallerin sansüre boyun eğmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. “Kanun Hükmü” filmi, Ulusal Belgesel Yarışması’ndaki yerini alana dek, filmlerimizle festivalde yer almayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Festival yönetiminin kararıyla yeniden seçkiye alınmasının ardından festival jürisinden açıklama gelmişti.

Nejla Demirci imzalı belgeselin festival seçkisinden kaldırılması sonrası, ortak bir metin yayınlayarak görevlerini bıraktıklarını açıklayan jüri üyeleri, ancak filmin seçkiye geri alınması şartıyla görevlerine döneceklerini ifade etmişlerdi.

‘Kanun Hükmü’nün Ulusal Belgesel Film Yarışması’na geri alınmasının ardında jüri üyeleri “Antalya’da görüşmek üzere” notuyla yeni bir açıklama yayınlamıştı.

Haber Merkezi