Naci Görür Marmara depremi için uyardı: 2,5 milyon insan ölebilir

Beklenen Marmara depremine dair konuşan Prof. Dr. Naci Görür, depremin büyüklüğünün 7.2 ile 7.6 arasında gerçekleşebileceğini söyleyerek, 2.5 milyon insanın ölümle burun buruna geleceğini ifade etti.

Naci Görür Marmara depremi için uyardı: 2,5 milyon insan ölebilir
Yayınlama: 06.08.2023
A+
A-

Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı Habertürk canlı yayınında merak edilen soruları yanıtladı. Görür’ün konu başlıkları arasında Marmara Depremi de yer aldı.

İstanbul’da kesin olarak 7.2 ile 7.6 arasında bir deprem meydana geleceğini ve bilimsel çalışmaların da bunu gösterdiğini söyleyen Görür, bu depremin olması durumunda 6 Şubat depremlerinden daha büyük zarar meydana geleceğini dile getirdi.

“2,5 MİLYON İNSAN ÖLÜMLE BURUN BURUNA KALIR”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin geçtiğimiz günlerde İstanbul’da her sokakta en az 2 binanın yıkılacağı sözlerine değinen Görür, “Sokak başında iki ev yıkılırsa orayı unutun. Ne yardım götürebilirsin ne de kurtarabilirsiniz. Bakan belki bazı şeyleri net söyleyemez lakin biz bilim insanıyız net söyleriz. 600 bin konut yani siz isterseniz her konutta 4 kişi düşünün daire gibi düşünün. 4 kişiden 2,5 milyon insan ölümle burun buruna kalır. Vereceğimiz can kaybı inanılmaz boyutta olur. Bir depremde bu kadar insanın ölmesi Türkiye Cumhuriyetine yakışmıyor. Bu işi ciddiye almak lazım. Nitekim Sayın Bakan da en ciddi konuşan ve doğruları salt söyleyen bakan olarak gördüm.” dedi.

Değerlendirmelerinin yalnızca İstanbul değil bütün Marmara’yı kapsadığını ifade eden Görür, “Lakin o kısımdaki en büyük il İstanbul olduğu için o şekilde deniliyor. Deprem Marmara Denizi içinde olacak. İstanbul içinde fay kırılacak diye bir şey yok. Biz İstanbul dediğimiz zaman İstanbul’da olmaz bir farklılık koyuyor ya öyle bir şey yok. Marmara’da 160 km uzunluğundaki bir fay uzunluğudur.” şeklinde konuştu.

“ZEMİN STATİĞİ VE BİNA PROJESİ UYUMLUYSA SAĞ KURTULABİLİRSİNİZ”

Beklenen depremin öncelikle Kumburgaz fayında olacağına işaret eden Görür, bu depremden İstanbul’dan Tekirdağ’a kadar olan bölgelerin etkileneceğini açıkladı. Depremin büyüklüğüne, zemine, yapı stoğuna kadar etkilenecek alan genişliğinin değişeceğini kaydeden Görür, “Doğu’dan Güney’de Balıkesir, Çanakkale, Yalova’ya kadar etkilenir. Depremin olduğu yerden uzaklığınız, bulunduğunuz zemin ne kadar sağlam gibi etkenlerle depremin şiddetini daha az hissedebilirsiniz. Siz kıyıya yakınsınız, zemininiz iyiyse, statiği ile projesi birbirine uyumlu ise çok büyük ihtimalle o binadan sağ çıkarsınız. O bina hasar almaz demiyorum. Lakin sahibini sağ olarak çıkartır. Biz hiçbir bina çatlamaz demiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi