Emekliler Bursa’dan seslendi: Haklarımızı pazarlık konusu yapmayacağız

Tüm Emeklilerin Sendikası Bursa Şubesi yılda iki kere yapılan maaş artışlarını alamadan,maaşların art arda gelen zamlar nedeniyle erdiğini söyledi.

Emekliler Bursa’dan seslendi: Haklarımızı pazarlık konusu yapmayacağız
Yayınlama: 18.08.2023
A+
A-

Tüm Emeklilerin Sendikası Bursa Şubesi gelen zamları protesto etmek için Şehreküstü Meydanı’nda bir araya geldi.

Düzenlenen basın açıklamasında konuşan Tüm Emeklilerin Sendikası Bursa Şube Sekreteri Gülçin Ayyılmaz, kamu çalışanı ve emeklilere yılda iki defa yapılan maaş artışlarının daha hesaplara yatmadan zam yağmurunun başladığını söyledi.

SADAKA DEĞİL, İNSANCA YAŞAM

Maaşlarının 2023 yılının ilk 6 ayında ortalama yüzde 52 oranında erdiğini, son bir buçuk ayda ise bu erimenin daha hızlandığını söyleyen Ayyılmaz, “Sadaka değil, hak ettiğimiz insanca yaşam geliri talebimiz, her defasında iktidarın kalın surlarına çarparak geri dönmektedir. Bunun son örneği olarak; daha üç gün önce, kamu çalışanları ve emeklilerine, toplu sözleşme masasında, 2024 ve 2025 yılları için önerilen artış oranlarıdır. Gelecek iki yıl için önerilen oranlar, son üç ayda temel tüketim ürünlerindeki fiyat artışının %20’si nin bile altındadır. İktidarın, emeklilerin, emekçilerin ve dargelirlilerin haklı taleplerine bilinen yaklaşımı, böylece bir kez daha ortaya çıkmıştır.” dedi.

EMEKÇİLERİN TALEPLERİNE DEPREM BAHANESİ

Sermayenin gelirini artırmak adına iktidarın her adımı attığını dile getiren Ayyıldız, konu emekçilerin talebi olduğunda ise deprem ve bütçe imkansızlıklarının bahane edildiğini ifade etti.

Türk – İş’in verilerine göre; Temmuz ayı sonu itibariyle açlık sınırının 11.658,00 TL iken, emeklilerin ezici çoğunluğunun bu sınırın çok çok altında bir gelirle yaşamaya mahkum edilidiğini hatırlatan Ayyıldız, “Bu konudaki ısrarlı taleplerimize bütçe imkanlarını gerekçe göstererek, sabretmemizi öneren iktidar, iyileştirme vaadini yerel seçimler öncesindeki bahara ertelemektedir. Biz emekliler, ülke kaynaklarının nasıl dağıtıldığının ve uğradığımız haksızlığın bilincindeyiz. Yapılan vaadin seçim yatırımı olduğunu biliyoruz ve haklarımızı pazarlık konusu yapamayacağımızı, Şehreküstü meydanindan bir kez daha ilan ediyoruz.” şeklinde konuştu.

En düşük emekli aylık gelirinin insan onuruna yaraşır düzeyde olmasını talep ettiklerini açıklayan Ayyıldız, bütün emeklilere örgütlenme çağrısı yaptı.

Haber Merkezi