Bursa’da bulunan öğrenci yurdundaki namaz baskısına Veli-Der’den tepki

MEB’e bağlı Selahattin Aktar Öğrenci Yurdu’nda yurt müdürünün öğrencileri Cuma ve yatsı namazlarına katılmaya zorladığı ve katılmayan öğrencilere şiddet uygulayarak namaza zorlanma iddialarının ardında Veli-Der Bursa Şubesi BTSO Eğitim Vadisi Kampüsü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bursa’da bulunan öğrenci yurdundaki namaz baskısına Veli-Der’den tepki
Yayınlama: 28.11.2023
A+
A-

Bursa Tanık’ın gündeme getirdiği Selahattin Aktar Öğrenci Yurdu’nda yurt müdürünün öğrencilere yönelik namaz baskısı dolayı Veli-Der Bursa şubesi bugün yurt önünde basın açıklaması yaptı.

Veli-Der adına basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Barış Dinga, iktidarın 21 yıldır daha önceki iktidarlardan farklı olarak kendi dünya görüşüne uygun olarak bir ülke yaratmak istediğini söyledi. Böyle bir ülke yaratma çabası için iktidarın yaşam tarzlarına müdahale ettiğini, kadınlara ikinci sınıf vatandaş muamelesi yaptığını, toplumsal yaşamı baskı altına almaya çalıştığını söyleyen Dinga, iktidarın bu konudaki en büyük hedefinin de gençler ve çocuklar olduğunu dile getirdi. Eğitimin kindar ve dindar nesil yaratmak için en önemli araç olduğunu söyleyen Dinga, “Bilimi temel alması gereken okullarımızı dinselleştiriyor; nerdeyse her mahalleye bir imam-hatip okulu açıyor. Öyle ki çocuklarımız onlar dışında gidecek okul bulamaz oldu. Kalan okulların müfredatını cihatçı bir içerikle dolduruyor, tarikat ve cemaatlerle yaptığı protokollerle onları okullarımızın içine soktukları yetmezmiş gibi, yetersiz okul ve yurt sorunundan dolayı çocuklarımıza onların okul ve yurtlarına mahkum ettiriyor ve onların kucağına doğru itiyor.” dedi.

İDARİ BAKIMDAN YAPILMASI GEREKEN İŞLERİ ENGELLENİYOR

MEB’e bağlı Selahattin Aktar öğrenci yurdundan da tüm bu anlattılanların yaşandığını duyduklarını ve anne babaları tarafından bilimsel, nitelikli ve çağdaş bir eğitim alması için kendilerince en güzel hayallerle gönderilen çocuk ve gençlerin din adına, büyük bir baskıya uğradığını dile getiren Dinga, “Bu iddialara göre yurt idaresi tarafından çocuklar yatsı ve cuma  namazı kılmaya zorlanıyor, kabul etmeyenler ise tehdide, hakarete, ayrımcılığa uğruyor, idari bakımdan yapılması gereken işleri engelleniyor, bu da sonuç vermezse çocuklarımız şiddete maruz kalıyormuş.

Üstelik basında da yer alan bu iddialar doğruysa yurt idarecileri ve kamunun asli sorumlulukları olan, çocuklarımızın güvenlik, beslenme, hijyen şartları kısaca tün tüm barınma koşulları en kötü düzeydeyken çocuklarımızla ilgili tek dertlerinin aslında ne olduğunu da böylece sergilemiş oluyorlar.

” ifadelerini kullandı.

Selahattin Aktar öğrenci yurdunun idarecileriyle ilgili iddiaların şikayetlerini bugün yaptıklarının kamuoyuna sonra da tüm mercilere yapacaklarını söyleyen Dinga, sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

Haber Merkezi