Bursa’daki şifalı su prostata iyi geliyor

Bursa’da prostata iyi geldiği iddia edilen su Türkiye’nin her yerinden ilgi görüyor.

Bursa’daki şifalı su prostata iyi geliyor
Yayınlama: 19.07.2023
A+
A-

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesi Kestelek Mahallesi’nde bulunan Kara Osman Çeşmesi’nden akan su iddialara göre şifa dağıtıyor. Prostata iyi geldiği söylenen suya çevre illerden gelen vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Yaz aylarında soğuk, kış aylarında ise sıcak aktığı söylenen çeşmenin yapılış tarihi bilinmemekle beraber Çanakkale savaşı esnasında kan aktığı rivayet ediliyor.

Çeşmeden akan suya çevre illerden birçok kişinin su doldurup memnun kaldığını söyleyen Kestelek Mahalle Muhtarı Kemal Doğru, “Mahallemiz sınırları içerisinde bulunan ‘Kara Osman Çeşmesi’nden akan şifalı suyun prostata iyi geldiği söyleniyor. Şehir dışından çok sayıda vatandaş buraya gelip şifa bulduğunu söylüyor. Bu suyun ne zamandan beri aktığı bilinmemekle beraber devamlı akıyor. Bakımları 1975 senesinde yapılmış. Suyu içen insanlar tarafından prostata iyi geldiği söyleniyor. Kendi köyümüzden içenler rahatladıklarını söylüyor.”

Doğru, çeşmedeki su için Eskişehir, Kütahya ve Ankara’dan gelenler olduğunu, uzak şehirlerden gelen insanların da kendilerinden yol tarifi istediklerini söyledi. Kargoyla su gönderimi yapamadıklarını kaydeden Doğru, gelen yurttaşların çeşmeden dilediği kadar su doldurabileceğini ifade etti.

İHA