Altılı Masa, İYİ Parti ev sahipliğinde bir araya geliyor

Altılı Masa, İYİ Parti ev sahipliğinde 11’inci kez bir araya geliyor. Toplantıda, cumhurbaşkanı adayı ve Hükümet Programı niteliğinde olan Ortak Politikalar Metninin ele alınması bekleniyor.

Altılı Masa, İYİ Parti ev sahipliğinde bir araya geliyor
Yayınlama: 26.01.2023
A+
A-

CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, Demokrat Parti, Saadet Partisi ve DEVA Partisi’nden oluşan Altılı Masa, bugün İYİ Parti’nin ev sahipliğinde 11’inci kez toplanıyor.

Masa’nın ikinci tur beşinci buluşmasındaki en önemli gündem başlığın, cumhurbaşkanı adayının nitelikleri ve ismi olması bekleniyor. Liderlerin, öne çıkan aday adaylarını dile getireceği ifade ediliyor.

Masa’nın kamuoyu yoklamalarının yanı sıra adayın, ‘masadaki liderlerle eş güdüm halinde çalışan, ülkenin sorunlarına hakim ve masanın çalışmaları ile yakından ilgili’ olmasına dikkat edilecek. Muhalefet kulislerinde bu kriterlere en yakın kişinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğu konuşulurken adayda tüm liderlerin hemfikir olması gerektiği dile getirildi.

BELEDİYE BAŞKANLARI KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞINA DESTEK VERMİŞTİ

CHP’li büyükşehir belediye başkanları, dün CHP Genel Merkezi’nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelmişti.

Toplantıda cumhurbaşkanı adayı da gündeme gelmiş, belediye başkanları adayın ne zaman açıklanacağını sormuştu. Kulislere yansıyan bilgilere göre CHP Lideri, şubat ayını işaret etmişti.

Belediye başkanları, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına destek vermiş ve cumhurbaşkanı adayının bir an önce açıklanmasını talep etmişti.

HÜKÜMET PROGRAMI VE PARLAMENTER SİSTEM

Masanın diğer gündemi 30 Ocak’ta kamuoyuna açıklanacak olan “Ortak Politikalar Metni” ile Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinin yol haritası olacak.

Ankara’da ATO Congresium’da, 30 Ocak’ta gerçekleştirilecek toplantıda açıklanacak Ortak Politikalar Metni’nde yargı bağımsızlığının sağlanması, TBMM’nin yasama işlevinin yeniden artırılması, kadın haklarına yönelik ulusal ve uluslararası sözleşmelerin yeniden yürürlüğe girmesi gibi hedefler, bu metinle birlikte kamuoyuna duyurulacak. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, kamu, özel iş birliği projelerinin yeniden ele alınması gibi hedeflerin de metinde yer alması bekleniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.